piątek, 29 marca 2019

„ACTA 2” przyjęte


       Parlament Europejski przegłosował nową dyrektywę o prawach autorskich, która przez jej krytyków nazywana jest „ACTA 2”, ponieważ może przyczynić się do zaostrzenia kontroli sieci internetowej. Zgodnie z nowym prawem zakazane będzie więc między innymi udostępnianie skrótów wiadomości i artykułów w mediach społecznościowych. 

Za nowymi zasadami Unii Europejskiej dotyczącymi praw autorskich zagłosowało 348 europosłów, przeciwko nim opowiedziało się 274, natomiast 36 postanowiło wstrzymać się od głosu. Jednocześnie Parlament Europejski zdecydował się odrzucić możliwość głosowania nad poprawkami do dyrektywy, w tym nie zgodził się na usunięcie jednego z artykułów budzących najwięcej kontrowersji.

Ogółem zgodnie z przegłosowanym dzisiaj prawem, zakazane będzie udostępnianiae skrótów wiadomości i artykułów na portalach społecznościowych (takich jak Facebook, Twitter), agregatorach linków (np. Wykop) czy w aplikacjach newsowych (m.in. Squid). Potocznie rozwiązanie to nazywane jest podatkiem od linków, bo korzystanie z materiałów danego portalu będzie powodowało, iż używający go serwis będzie musiał zapłacić specjalną licencję.

Ponadto właściciele stron internetowych, na serwerach których użytkownicy mogą zamieszczać obrazy, nagrania wideo i muzykę, będą musieli automatycznie sprawdzać każdy materiał zanim zostanie on opublikowany, aby upewnić się czy nie mają do czynienia z przypadkiem naruszenia praw autorskich.

Krytycy unijnej dyrektywy twierdzą, że wspomniane wyżej obostrzenia spowodują faktyczną cenzurę prewencyjną sieci internetowej. „Nie chcę, by to korporacje decydowały o dopuszczaniu treści do obiegu. Ta ostrożność zamieni się w prewencje w obawie przed karami. Dawniej prewencja to cenzura, w świecie cyfrowym to pomyłka, ale i strata szansy, zarobku i reputacji” – twierdzi nawet Michał Boni, europoseł Platformy Obywatelskiej.

Na podstawie: spidersweb.pl, wp.pl, wpolityce.pl.

Za: http://autonom.pl/?p=25870