niedziela, 26 listopada 2017

Więzy krwi - opowieść o żołnierzach "Bartka" NSZ

       
          Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach zaprasza na premierowy pokaz filmu „Więzy krwi” w reż. Dariusza Walusiaka, który odbędzie się w Miejskim Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach (Kino Świt) 1 grudnia 2017 r., o godz. 18.00, przy ul. Niepodległości 42. W pokazie wezmą udział Prezes IPN dr Jarosław Szarek oraz Dariusz Walusiak, twórca filmu.
Wydarzenie odbywa się w 70. rocznicę tragicznej śmierci Henryka Flamego ps. „Bartek“. 1 grudnia 1947 r. został zastrzelony prze milicjanta Rudolfa Dadaka w Zabrzegu.

„Więzy krwi” to najnowszy film dokumentalny Dariusza Walusiaka. Opowieść o heroicznej walce i tragicznym losie żołnierzy ze zgrupowania Narodowych Sił Zbrojnych kpt. Henryka Flamego ps. „Bartek”.
20 lat temu po raz pierwszy zetknąłem się z partyzantami walczącymi z komunistycznym reżimem na terenie Śląska Cieszyńskiego. Poznałem wówczas Antoniego Bieguna „Sztubaka” dowódcę największego oddziału zgrupowania „Bartka”. Wtedy też usłyszałem o podstępnym wymordowaniu ponad 100 żołnierzy NSZTeraz po latach kiedy dysponujemy dokumentami UB i wydobywamy z ziemi szczątki pomordowanych żołnierzy, powróciłem do tematu. Przekonałem się, że nadal wielu ludzi stara się usilnie odnaleźć swoich krewnych, których zupełnie nie znali. To właśnie więzy krwi nie pozwalają im o nich zapomnieć – przyznaje autor dokumentu Dariusz Walusiak.

W filmie wykorzystano unikalne zdjęcia z pierwszej ekshumacji żołnierzy „Bartka” z listopada 2013 r., podczas której w pobliżu szczytu Błatniej w Beskidzie Śląskim odnaleziono szczątki plutonowego Edwarda Biesoka „Edka”.

W trakcie realizacji autor dokumentu spotkał się z dwoma ostatnimi żyjącymi żołnierzami „Bartka”. Rozmawiał ze Stanisławem Jankowskim publicystą, który jako jeden z pierwszych po zapoznaniu się z dokumentami UB pisał o wymordowaniu partyzantów NSZ.

Byli młodzi. Nie pogodzili się z komunistycznym bezprawiem. Poszli w góry by z bronią w ręku walczyć o wolną Polskę.  Za miłość do ojczyzny płacili swoją krwią  Żołnierze „Bartka”.