poniedziałek, 31 sierpnia 2020

Białoruś: Odpowiedź na prowokacje Zachodu


 

              W odpowiedzi na prowokacje militarne NATO i ingerencję Warszawy i Wilna w wewnętrzne sprawy Białorusi, Mińsk postawił w stan gotowości swoją armię na zachodnich granicach państwa. Aleksandr Łukaszenko uznał szczególnie przemieszczenie 18 jankeskich samolotów bojowych F-16 z Niemiec do Polski za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Białorusi. Zapowiedział, że w przypadku eskalacji zachodniej agresji, reagować będzie wspólna grupa wojsk Państwa Związkowego Białorusi i Rosji, której podstawą będzie białoruska armia, a odwodem siły rosyjskie. Białoruski przywódca zaznaczył przy tym, że jak dotychczas, granic Białorusi nie przekroczyła żadna rosyjska jednostka wojskowa.

Przywódca Białorusi zapowiedział też nałożenie sankcji na Polskę i Litwę w postaci zablokowania tranzytu z tych krajów do Rosji i Chin, a także nieprzepuszczania produktów objętych rosyjskim embargo.
(na podst. belta.by/opr. RL)

Komentarz Redakcji: Wnioskiem z obecnego kryzysu białoruskiego i wzrostu napięcia w stosunkach Mińska z NATO, Polską i Litwą, powinna być rozbudowa i dozbrojenie białoruskich sił zbrojnych oraz formacji bezpieczeństwa wewnętrznego. Technologie, przeszkolenie i kapitał powinna zapewnić Rosja – strategiczne zagrożenie Białorusi przez Zachód jest równoznaczne ze strategicznym zagrożeniem Państwa Związkowego Białorusi i Rosji (ZBiR) oraz Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ). Zaktywizować powinien się również białoruski wywiad, który powinien rozpracowywać i dezorganizować białoruskich demoliberałów operujących z Polski i innych państw Zachodu, a także rodzime ośrodki w tych krajach zajmujące się inspirowaniem nurtów demoliberalnych w Białorusi.

W wymiarze gospodarczym Białoruś powinna zainteresować inwestorów chińskich i przy pomocy kapitału i technologii z Państwa Środka realizować strategię zabezpieczenia swojej infosfery i stania się regionalnym biegunem rozwoju gospodarczego i technologicznej innowacyjności (RL)