wtorek, 9 marca 2021

Ekspert nie ma wątpliwości: likwidacja gotówki to kolejny etap totalnej inwigilacji obywateli

 Ekspert nie ma wątpliwości: likwidacja gotówki to kolejny etap totalnej inwigilacji obywateli

           – Korzystanie z pieniądza elektronicznego jest na pewno bardzo wygodne, ale jest to tylko jedna z form płatności. Musimy zadbać o to, aby była pozostawiona wszystkim możliwość dokonywania płatności gotówką. Likwidacja gotówki niosłaby bowiem ryzyko związane z naszym codziennym funkcjonowaniem, z naszym bezpieczeństwem i bezpieczeństwem naszych rodzin – mówi w rozmowie z PCh24 TV Roman Byczkowski, analityk finansowy. 

Gość PCh24 TV zwraca uwagę na ryzyka związane z likwidacją gotówki. – Likwidacja gotówki z technicznego punktu widzenia oznacza, że nie będziemy mieli żadnej możliwości zamiany pieniądza wirtualnego, cyfrowego, niematerialnego na jego formę materialną, co oznacza, iż nie będziemy mieli możliwości posługiwania się gotówką. Wszystkie pieniążki będą znajdować się w systemie komputerowym i w tym momencie wszystkie nasze wydatki będą realizowane tylko w tym systemie i przez ten system identyfikowane – alarmuje.

Według Byczkowskiego oznaczałoby to wejście na jeszcze wyższy poziom inwigilacji obywateli. Obecnie bowiem dzięki gotówce nasze zakupy nie muszą być rejestrowane przez systemy komputerowe banków. – Dzięki gotówce nie musimy ujawniać bankom, służbom skarbowym czy agendom rządowym, gdzie dokonujemy zakupów spożywczych, gdzie kupujemy leki, z czyich usług skorzystaliśmy płacąc za nie pieniędzmi materialnymi – wskazuje.

Nasz rozmówca zauważa również, że nie o same zakupy tutaj chodzi. Można wspierać pieniężnie na przykład określone partie polityczne bądź organizacje o określonym profilu światopoglądowym. – Obecnie możemy to jeszcze dokonywać za pomocą gotówki, czyli bez inwigilacji – podkreśla.

To jednak nie wszystko. Likwidacja gotówki zdaniem Byczkowskiego może spowodować na przykład blokadę rachunku, a to z kolei doprowadzi do sytuacji, że obywatel nie będzie miał możliwości zrobienia zakupów, kupienia leków etc. – Nie zapłaciliśmy mandatu, nie zgłosiliśmy się do urzędu na jego wezwanie. Za karę zablokowano nam rachunek bankowy i zostajemy bez środków do życia i nie ma możliwości pożyczenia pieniędzy na przetrwanie, bo nie mogą one wpływać na nasze konto – tłumaczy.

Źródło: PCh24 TV

TK