czwartek, 29 września 2022

Kolejne ostrzały na granicy armeńsko-azerbejdżańskiej

Azerbejdżan zaatakował Armenię. Ostrzał pozycji przy granicy | Newsweek 

 

      Ormianie oskarżają Azerbejdżan o ponowne podjęcie ostrzałów ich terytorium. Azerbejdżan zaprzecza i informuje o swoich stratach.

Ministerstwo Obrony Armenii podało, że w środę o godz. 18 czasu miejscowego siły zbrojne Azerbejdżanu znów rozpoczęły ostrzeliwanie jej terytorium przy granicy, podał portal News.am. Ostrzał został rozpoczęty przy użyciu moździerzy i wielkokaliborwej broni strzeleckiej. Erywań zadeklarował, że jego żołnierze podjęli „środki odpowiedzi”. 

„Rozpowszechniane przez stronę ormiańską informacje o łamaniu rozejmu przez dywizje armii azerbejdżańskiej przez ostrzał z moździerzy i broni wielkokalibrowej nie odpowiadają rzeczywistości.” – szybko odpowiedziało Ministerstwo Obrony Azerbejdżanu.

Portal Trend.az przytoczył też jego twierdzenia, że to strona ormiańska rozpoczęła około godz. 18 ostrzały z „broni różnego kalibru” w kierunku pozycji jego żołnierzy w rejonie kelbadżarskim. Rejon ten oddziela uznane międzynarodowo terytorium Armenii od Górskiego Karabachu, którego część nadal kontrolowana jest przez Ormian.

Baku podało również informacje, że na skutek ostrzału jeden azerbejdżański żołnierz został ranny.

W połowie września siły Azerbejdżanu rozpoczęły zmasowany ostrzał pogranicza Armenii na wysokości spornego regionu Górskiego Karabachu, o czym napisaliśmy na naszym portalu. W środę siły zbrojne Azerbejdżanu dokonały kolejnych ataków na terytorium Armenii, a po południu wznowiły intensywne ostrzały. W ciągu dwóch dni walk, według strony armeńskiej, zginęło 105 żołnierzy sił zbrojnych Armenii. Azerbejdżanie przyznali się do 50 zabitych.

Ormianie i Azerbejdżanie są skonfliktowani od ponad wieku. Po walkach w czasie krótkotrwałej niepodległości ich państw w latach 1918-1920, konflikt rozgorzał na nowo o region Górskiego Karbachu – zamieszkany przez Ormian, ale przyporządkowany przez władze radzieckiego do Azerskiej SRR. Pod koniec lat 80 XX wieku Ormianie podjęli działania secesyjne. W latach 1990-1994 w krwawej wojnie Ormianie, przy wsparciu władz Armenii obronili swoją niezależność od Baku, jednak państwowość Republiki Górskiego Karabachu nie jest uznawana przez żadne państwo na świecie. Przez lata na granicy między obszarami kontrolowanymi przez tę republikę i władze w Baku trwał konflikt zbrojny niskiej intensywności.

Górski Karabach utrzymuje ścisłe związki z Armenią, która wspiera go politycznie, militarnie i ekonomicznie. Były prezydent i premier Armenii Serż Sarkisjan wywodzi się Górskiego Karabachu, w czasie wojny o jego niezależność, w latach 1992-1993 był ministrem obrony nieuznawanej republiki. Podobną drogę przeszedł inny przywódca Górskiego Karabachu Robert Koczarjan, który był prezydentem Armenii przed Sarkisjanem, a obecnie jest jednym z liderów opozycji przeciwko premierowi Armenii Nikołowi Paszynianowi.

27 września 2020 konflikt karabaski ponownie eskalował do postaci pełnowymiarowej wojny. Azerbejdżan rozbił w niej obronę Ormian. Interwencja Rosji sprawiła, że w nocy z 9 na 10 listopada 2020 roku Armenia przy mediacji zawarła porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Moskwę. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian w Górskim Karabachu. Wszystkie rejony wokół regionu, które Ormianie kontrolowali od początku lat 90 przeszły pod kontrolę Baku, tak jak i około jednej trzeciej nieuznawanej Republiki Górskiego Karabachu z miastem Szuszą. Pozostała w rękach Ormian część Górskiego Karabachu została przekazana pod kontrolę rosyjskich sił rozjemczych. Armenia zobowiązała się przy tym zapewnić Azerbejdżanowi niezakłóconą komunikację przez swoje terytorium z jego eksklawą – Nachiczewańską Republiką Autonomiczną.

 news.am/trend.az/kresy.pl

Za:  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/kaukaz/kolejne-ostrzaly-na-granicy-armensko-azerbejdzanskiej/?swcfpc=1&fbclid=IwAR39LeiRNLLkV8yDBt_-Ovj5g1FEcjP3lOEieHSB8nabW4dkcLS6GV3Arx0