sobota, 31 sierpnia 2024

Pogrzeb śp. Zbigniewa Chmielniaka pierwszego prezesa Okręgu Śląsk Cieszyński Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

28 sierpnia pożegnaliśmy śp. Zbigniewa Chmielniaka pierwszego prezesa Okręgu Śląsk Cieszyński Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Zbigniew Chmielniak (9.05.1936 – 25.08.2024)

Dzieciństwo Zbyszka związane jest z Bestwiną. Był najstarszy z czterech braci. Już w czasie okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej podjął naukę w szkole powszechnej w Janowicach. Jego rodzinny dom od szkoły dzielił las i właśnie w drodze do szkoły, w 1943 roku, ów uczeń I klasy spotkał dowódcę oddziału partyzanckiego Armii Krajowej por. Władysława Niemczyka ps. „Lis”, który powierzył mu zadanie doręczenia informacji konspiracyjnej kierownikowi szkoły. W nagrodę otrzymał ryngraf z Matką Bożą, który towarzyszył mu później przez całe życie. Na przełomie lata i jesieni 1946 roku czasowe schronienie w domu Chmielniaków w Czechowicach znalazła grupa NSZ Józefa Rauera „Bajana”.

Szkołę podstawową ukończył po wojnie. Następnie w latach pięćdziesiątych XX wieku uczył się w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Bielsku-Białej. Charakterystyczne dla niego było podejście do pracy. Solidność, punktualność, odpowiedzialność, pracowitość. Tak było przez lata, niezależnie od miejsca wykonywanej pracy.

Nasze życiowe spotkanie związane było ze wspólną działalnością w Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Zbigniew Chmielniak był kuzynem Juliana i Zygmunta Wróblów, żołnierzy m.in. grupy bojowej Józefa Rauera „Bajana” ze Zgrupowania Partyzanckiego Henryka Flame „Bartka”. Wyjaśnienie ich losów i odnalezienie miejsca ich pochówku było dla Niego kluczowym celem. Na wyjątkową aktywność złożyły się szczególne osiągnięcia m.in. tablica upamiętniająca polskie, niepodległościowe oddziały partyzanckie na Baraniej Górze 1943-1947, tablice upamiętniające pomordowanych partyzantów w Grodkowie Starym, ustalenie miejsc pochówku żołnierzy NSZ na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach, m.in. Władysława Guzdka ps. Wilk, działania ekshumacyjne na Błatniej związane z Edwardem Biesokiem ps. Edek, relokacja głazu z tablicą upamiętniającą ks. mjr. Rudolfa Marszałka ps. „Opoka” w Bystrej Krakowskiej, tablica w Łazach upamiętniająca żołnierzy NSZ oddziału Józefa Rauera. Ta aktywność obejmowała również wiele spotkań z młodzieżą i osobami dorosłymi zainteresowanymi historią najnowszą Polski.

1 marca 2017 roku Zbigniew Chmielniak odznaczony został przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dla Najbliższych był Mężem, Tata, Dziadkiem i Pradziadkiem.

W Związku Żołnierzy NSZ najpierw członkiem Zarządu Okręgu Podbeskidzie, a następnie prezesem Zarządu nowego okręgu Śląsk Cieszyński. Wiele wymagał od nas, ale zawsze najwięcej od siebie.
To dziedzictwo zaangażowania i solidności będziemy pielęgnowali wraz z pamięcią o Nim.
Koleżanki i Koledzy ze ZŻNSZ


Za: facebook.com