środa, 21 listopada 2018

Hiszpania: Marsz w rocznicę śmierci założyciela Falangi – José Antonio Primo de Rivery

Podobny obraz

 

        Po raz kolejny, jak co roku o tej porze tłumy hiszpańskich narodowców wzięły udział w Madrycie w piątkowym marszu Marcha de la Corona upamiętniającym Jose Antonio Primo de Rivera, założyciela Falange Espanola, który został stracony przez hiszpański rząd republikański 20 listopada 1936 r. Przemarsz organizowany zwykle jest w piątek najbliższy tego dnia. Mniejsze obchody smutnej rocznicy odbywają się w wielu innych miejscach kraju.

Śpiewając nacjonalistyczne pieśni (w tym falangistowski hymn „Cara al Sol” – „Twarzą ku słońcu”), z zapalonymi pochodniami demonstranci przemaszerowali z centrum miasta do Doliny Poległych, położonej na północny zachód od miasta. Marsz zorganizowała w tym roku po raz kolejny Falange Española de las JONS (która bierze swoją nazwę od historycznej partii. Poza nią istnieją jeszcze Falange Auténtica oraz FE – La Falange.

W wydanym z okazji marszu oświadczeniu, nacjonaliści oznajmili, że „minęły 82 lata od zamordowania szefa narodowej Falangi z rąk socjalistów i komunistów – w czasie, gdy patriotyzm cierpiał z powodu politycznego prześladowania”.

– Falanga powraca na ulice, aby pokazać, że flagi ojczyzny i sprawiedliwości społecznej wciąż powiewają wysoko a Falanga jest bardziej potrzebna niż kiedykolwiek – mówią.
Falanga Hiszpańska (Falange Española) była ugrupowaniem politycznym, założonym w roku 1933 przez José Antonio Prima de Riverę. W 1934 r. połączyła się z inną niewielką radykalną partią Junty Ofensywy Narodowo-Syndykalistycznej, założoną w 1931 roku przez Ramiro Ledesma Ramosa, i przyjęła jej program nacjonalistyczno-syndykalistyczny. Od tej pory nazywała siee Falange Española de las Juntas de Offensiva Nacional Sindicalista. Do 1936 r. Falanga nie odgrywała istotnej roli. Dopiero po przejęciu władzy przez Front Ludowy Falanga zaczęła zyskiwać zwolenników wśród stronników konserwatystów i prawicowych ugrupowań katolickich. Wydatnie pomogło jej w tym aresztowanie (6 lipca 1936 r.) i rozstrzelanie (20 listopada 1936) r. jej założyciela J.A. Primo de Rivery, który stał się w opinii prawicy męczennikiem. Po aresztowaniu J.A. Primo de Rivery Falanga nawiązała kontakt z wojskowymi spiskującymi przeciwko Republice. Po wybuchu wojny domowej w lipcu 1936 r. Falanga udzieliła rebeliantom poparcia i wkrótce stała się najważniejszą z sił politycznych popierających stronę nacjonalistyczną (jedną z dwóch najważniejszych sił, obok karlistów - przyp. Redakcji RCR).

W momencie wybuchu wojny (lipiec 1936) Falanga miała 36 tys. członków, w 1937 – 240 tys., w 1938 – 362 tys., w 1939 – już 650 tys., a po wojnie w 1942 – milion. W czasie wojny domowej w armii Franco służyło 150 tys. falangistów, którzy tworzyli zmilitaryzowane oddziały tzw. Chorągwie Falangi (Banderas de Falange). W 1937 r. generał Franco uznał, że rosnąca w siłę, mimo utraty głównych przywódców, Falanga, z ideologią zgodną z jego celami, może być podstawą do zjednoczenia całego wspierającego go zaplecza politycznego. 19 kwietnia 1937 generał Franco połączył Falangę z karlistowską organizacją Comunión Tradicionalista i monarchistami w ruchu pod nazwą Tradycjonalistyczna Hiszpańska Falanga oraz Junty Ofensywy Narodowo-Syndykalistycznego (Falange Española Tradicionalista y de las Juntas de Ofensiva Nacional-Sindicalista, FET y JONS).

Podkreślając ponadpartyjny charakter organizacji ostatecznie przekształcił ją w 1958 w Ruch Narodowy (Movimiento Nacional). Po demontażu dyktatury w roku 1975 Ruch Narodowy zaprzestał działalności i 1 kwietnia 1977 został rozwiązany. Falanga wystąpiła z Ruchu Narodowego wraz z jego rozwiązaniem, a w 1976 ukonstytuowała się Falange Española de las J.O.N.S (nazwa organizacji z roku 1934) z pierwotnym programem, założeniami, umundurowaniem, działająca do dzisiaj. Po 1975 roku nastąpiły podziały w organizacji.

Symbolem partii było Jarzmo i Strzały (hiszp. Yugo y Flechas) – symbol Królów Katolickich (hiszp. Los Reyes Católicos), zaadaptowany jako logo partyjne Falangi. Hymnem partii Falange Española de las J.O.N.S była i jest pieśń „Cara al Sol” („Twarzą ku Słońcu”). 

Za: http://dzienniknarodowy.pl/hiszpania-marsz-rocznice-smierci-zalozyciela-falangi-jose-antonio-primo-de-rivera-wideo/?fbclid=IwAR0GRJT9Tw38yilDMFhEmVtPvQQ9CUR9e-VSI4eTXlt8jtjYZea1xSAM6rs