Dziś nad ranem odszedł do Pana mjr Stanisław Turski „Czarnocki”. Żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ, działacz tworzącej się Solidarności. Członek naszego Koła i nasz przyjaciel.
czwartek, 31 sierpnia 2023
Zmarł mjr Stanisław Turski żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ
Rękas: Wszyscy do urn, tylko czy wybory się odbędą?
Referendum stało się już faktem medialnym i to, że publicznie omawia się zaproponowane przez PiS demagogiczne pytania – już jest sukcesem spindoktorów partii rządzącej.
Cztery podniesione zagadnienia są w rzeczywistości tylko hasłami wyborczymi, a zatem PiS-owi już udało się skupić debatę przedwyborczą na tematach uznanych za wygodne dla ekipy Jarosława Kaczyńskiego.
Pytanie, którego zabrakło
Oczywiście, taktyka ta jest obarczona pewnym ryzykiem. Mało czytelne dla wyborców może okazać się oczekiwanie, by głosowali „4 razy NIE”, zamieszanie wywołuje zwłaszcza kwestia podniesienia wieku emerytalnego, która może zostać odebrana przeciwnie do zamiarów PiS, jako rządowe poparcie dla konieczności pracy choćby i do 70-tki, co jest bardzo źle odbierane w starzejącym się społeczeństwie polskim, ze szczególnym uwzględnieniem… elektoratu Zjednoczonej Prawicy. Kaczyńskiemu musiano jednak wytłumaczyć, że takie niuanse da się wyjaśnić nachalną kampanią propagandową, czyli tak jak zwykle. Tymczasem jedyne naprawdę mające znaczenie referendalne pytanie relokacyjne powinno brzmieć: Czy chcesz, żeby ukraińscy przesiedleńcy wrócili na Ukrainę?
środa, 30 sierpnia 2023
Jeden z ostatnich wpisów śp. Stanisława Papieża
wtorek, 29 sierpnia 2023
Zmarł Stanisław Papież, działacz narodowy. R.I.P.+
poniedziałek, 28 sierpnia 2023
Bitwa pod Oriechowem
Upłynęły 4 dni odkąd Ukraińskie Siły Zbrojne uruchomiły tzw. Siły Rezerwy Strategicznej i realizując wytyczne brytyjsko-amerykańskie, przeszły do szturmu pozycji rosyjskich poniżej miasta Oriechowo na tzw. tokmackim kierunku operacyjnym. W szpicy ukraińskiego natarcia idzie elitarna 82 Samodzielna Brygada Desantowo-Szturmowa dowodzona przez podpułkownika Pawło Rozłacza. Dewiza brygady „Zawsze pierwsi”. Jednostka wyposażona jest w sprzęt z krajów NATO – transportery opancerzone produkcji USA – Stryker, brytyjskie czołgi Challenger 2 i niemieckie bojowe wozy piechoty Marder I. Brygada szkolona przez instruktorów NATO poza granicami Ukrainy, uważana jest za jednostkę elitarną niczym onegdaj hitlerowscy spadochroniarze z 1 Fallschirm-Jäger-Division, dywizji, która broniła między innymi przez polskim II Korpusem klasztor i wzgórza Monte Cassino.
niedziela, 27 sierpnia 2023
Afganistan dwa lata po wyzwoleniu
Talibowie a USA
Przede wszystkim, okazało się że Talibowie mają sojuszników w osobach zarówno byłego suwerenistycznego premiera Pakistanu Imrana Khana (dziś osadzony w więzieniu przez przeciwników politycznych pod zarzutem korupcji) jak i specjalnego wysłannika USA ds. pojednania w Afganistanie Zalmaya Khalizada. Ten pierwszy gratulował Talibom zwycięstwa, mówiąc że Afgańczycy „zerwali w końcu okowy niewolnictwa”, drugi zaś był szarą eminencją nie tylko porozumienia pokojowego na mocy którego zostały wycofane jednostki USA ale też – jak oskarżył go w wywiadzie telewizyjnym we wrześniu 2021 roku obalony przez Talibów „prezydent” Afganistanu Aszraf Gani – cichego przyzwolenia Waszyngtonu na przejęcie przez Talibów władzy w kraju.
sobota, 26 sierpnia 2023
Definitywny koniec hegemonii USA
piątek, 25 sierpnia 2023
Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum: Karliści - prof. Jacek Bartyzel
Początki karlizmu formalnie można datować na wrzesień 1833 r. i chwilę zgonu króla Ferdynanda VII, który odmienił bieg dziejów Hiszpanij, kilka lat przed śmiercią dokonując bezprawnej zmiany prawa sukcesyjnego obowiązującego w tym kraju od wstąpienia na tron Domu Burbonów. Większość Hiszpanów stanęła po stronie prawowitego monarchy Karola V przeciwko uzurpującej sobie władzę „regentce” Marii Krystynie i wspierającym ją rewolucjonistom. Niestety, zarówno pierwsza z wojen karlistowskich, jak i dwie następne wojny, które wybuchły w obronie kolejnych królów – Karola VI i Karola VII – zakończyły się klęską oddziałów wiernych pomazańcom Bożym. Przegrana na polach bitew i zwycięstwo Antyhiszpanii miały istotne konsekwencje ustrojowe, gdyż partie rewolucyjne likwidowały tradycyjne wolności i walczyły z Kościołem świętym – dopuszczając nie tylko grabież dóbr kościelnych i wypędzenia biskupów z ich diecezyj, lecz nawet morderstwa duchownych.
W 1868 r. pierwsza „monarchia” uzurpatorska została obalona przez progresistów, lecz wsparcie nastawionych antykatolicko reżimów Wielkiej Brytanii i Niemiec doprowadziło po kilku latach do ponownej intronizacji okupantów madryckiego tronu. Wskazana data była ważna również dla dziejów hiszpańskiego tradycjonalizmu, bo właśnie w 1868 r. i później do karlizmu zgłosili akces politycy i myśliciele, którzy do tej pory zajmowali pozycje adynastyczne, znani w historii myśli politycznej pod mianem neokatolików. To właśnie kilku autorów z tego grona (m.in. Gabino Tejado, Franciszek Navarro Villoslada, Antoni Aparisi y Guijarro i x. Wincenty de Manterola) stało się bohaterami wykładu przygotowanego przez pana prof. dra hab. Jacka Bartyzela. Neokatolicy stali się obrońcami jedności katolickiej, czyli tradycji hiszpańskiej, oraz prawdy o transcendentnym, nadprzyrodzonym źródle władzy.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem.
czwartek, 24 sierpnia 2023
BRICS ROŚNIE W SIŁĘ
środa, 23 sierpnia 2023
Czego uczy nas koniec Agrounii?
Owszem, istnieją jeszcze inni stali gracze: Lewica oraz PSL, wywodzące się z formacji postkomunistycznych. Jest jeszcze jakiś tam dyżurny tester emocji społecznych którym tym razem jest Hołownia, oraz kolejna odsłona giertychowsko-korwinowskiego chowu pod nazwą Konfederacji. Wszystkim wymienionym brakuje jednego: świeżości. Wszyscy bowiem zajmują swoje stałe miejsca na polskiej scenie politycznej po 1989 r. i jak warto zauważyć, ich nestorzy budowali już swoje „opozycyjne” środowiska w PRL bądź wprost współrządzili w poprzednim ustroju.
wtorek, 22 sierpnia 2023
Wojska rosyjskie 7 km od Kupiańska
Od redakcji: poniżej informacja z portalu mk.ru o postępach rosyjskiej ofensywy na północy, rychłym upadku Kupiańska i przygotowaniach do oblężenia Charkowa. Media w Polsce praktycznie nie informują o sytuacji na północnym odcinku frontu:
„Szef administracji wojskowej rejonu kupiańskiego, obwodu charkowskiego, Andrij Kanaszewicz, wydał rozkaz obowiązkowej ewakuacji z 53 wsi obwodu charkowskiego. Wygląda na to, że mieszkańcy wiosek, do których zbliżają się wojska rosyjskie, zostaną stamtąd siłą wywiezieni.
W każdym razie szef regionalnej administracji wojskowej, Oleg Sinegubow, ogłosił już przymusową ewakuację dzieci i obowiązkową ewakuację dorosłych. Schemat jest prosty, przetestowany w Artemowsku: dzieci są zabierane rodzinom i zabierane w głąb Ukrainy, rodzice chcąc nie chcąc podążają za nimi. Albo trzeba teraz ukryć chłopaków w piwnicach i nie pozwolić im wyjść.
poniedziałek, 21 sierpnia 2023
Zełenski odwiedził neonazistowskie jednostki Azow i Ajdar
Według oficjalnego oświadczenia biura głowy państwa Ukrainy, Zełenski odwiedził kilka jednostek w ramach roboczej wizyty w „sektorze Soledar”, w tym 3. Specjalną Brygadę Szturmową. Samo miasto Soledar jest w rękach rosyjskich od stycznia, a pobliski Artiomowsk (Bachmut) od maja, donosi oroszhirek.hu.
3 Brygada Szturmowa została utworzona we wrześniu 2022 r. z resztek batalionu Azow, który został zmiażdżony przez siły rosyjskie w walkach o Mariupol na początku tego roku. Znikając z widoku publicznego pod koniec 2019 roku, Andrij Biłecki (na zdjęciu) został dowódcą „Azowskiej grupy taktycznej”. W 45-sekundowym filmie opublikowanym przez Zełenskiego w mediach społecznościowych można zobaczyć Biłeckiego, który informuje prezydenta i kilku innych oficerów.
niedziela, 20 sierpnia 2023
Marcin Skalski: Nie płakałem po Robercie Winnickim
Robert Winnicki zrezygnował z ubiegania się o mandat poselski w przyszłej kadencji Sejmu. Tym samym zakończyła się kariera polityczna tego działacza, którego sposób postępowania stanowić powinien memento dla kolejnych kandydatów na liderów narodowców. Samemu Winnickiemu należy się przy tym uczciwe podsumowanie jego kariery, co niniejszym uczyńmy wspólnymi siłami.
Zaznaczmy przy tym – wbrew oficjalnie rozpowszechnianym wersjom, Winnicki nie miał żadnego „zawału”, zaś prawdziwe przyczyny jego odejścia z polityki są doskonale znane zarówno Krzysztofowi Bosakowi, jak i Grzegorzowi Braunowi, a także najprawdopodobniej Sławomirowi Mentzenowi oraz Januszowi Korwinowi-Mikke. Muszą bowiem Państwo wiedzieć, że niżej (czy też wyżej, bo w tytule) podpisany zalicza się do osób bardzo dobrze poinformowanych w tej kwestii przez kilka niezależnych źródeł. Nieprawdą jest zarazem istnienie nagrań, mających być dla Winnickiego kompromitującymi.
sobota, 19 sierpnia 2023
prof. Jacek Bartyzel: Kto żył w PRL i uczęszczał do PRL-owskiej szkoły
piątek, 18 sierpnia 2023
Engelgard: Kołodziejczak w objęciach Tuska
Opcja sojuszu z PO nie była w ogóle brana pod uwagę. Jak się jednak okazało w obecnej sytuacji politycznej w Polsce wszystko jest możliwe. Póki co największym beneficjentem tego ruchu jest jego autor, czyli Donald Tusk, i to z kilku powodów. Po pierwsze, pokazuje, że to jego Kolacja Obywatelska jest siłą przyciągającą wszystkich, którzy chcą odejścia PiS-u, w przeciwieństwie do Trzeciej Drogi, która odrzucając Kołodziejczaka i Artura Dziambora popełniła kardynalny błąd wizerunkowy. Jeśli już, to Kołodziejczak bardziej „pasował” do Trzeciej Drogi i PSL niż do PO. Więcej, to PSL złożyło Kołodziejczakowi propozycję startu na listach Trzeciej Drogi a po dwóch dniach się z tego wycofało, bo pan Szymon Hołownia tego nie akceptował. Jakby nie patrzeć, to było symboliczne odrzucenia rolnika na rzecz politycznego i ideologicznego mydłka.
czwartek, 17 sierpnia 2023
Radzikowski: Pompowanie hurrapatriotyzmu
Ten kto posyła bezbronnych ludzi na rzeź, jest po prostu mordercą, niezależnie od tego jak wzniosłymi hasłami by to uzasadniał. Nie ma przy tym wątpliwości, że decyzja o wybuchu powstania była decyzją polityczną nie zaś wojskową. Chodziło o utrzymanie kontroli na terenie kraju przez dowództwo AK i przedstawicieli obozu londyńskiego, w obliczu powstania konkurencyjnego ośrodka władzy w Polsce (KRN, PKWN) oraz w perspektywie ofensywy Armii Czerwonej. To w imię zachowania władzy i politycznych wpływów zdecydowano się na straceńczą decyzję o wybuchu powstania. Zarówno przebieg powstania, jak i jego katastrofalne skutki są dobrze znane, a zatem nie ma sensu po raz kolejny je opisywać. Dość powiedzieć, że był to bezprecedensowy akt barbarzyństwa, w wyniku którego stolica Polski została niemal zrównana z ziemią, a śmierć poniosło prawie 200 tysięcy jej mieszkańców. Ta trauma pozostała w mieszkańcach Warszawy do dnia dzisiejszego.
środa, 16 sierpnia 2023
To jest wojna na wyczerpanie
Rozmowa z Wasilijem Kaszynem, kandydatem nauk politycznych, dyrektorem Centrum Kompleksowych Studiów Europejskich i Międzynarodowych Narodowego Uniwersytetu Badawczego „Wyższa Szkoła Ekonomiczna” .
Jakie były oczekiwania ukraińskiego dowództwa, rządu i społeczeństwa wobec kontrofensywy?
– Latem Siły Zbrojne Ukrainy miały wkroczyć na Krym, takie były propagandowe, maksymalne cele kontrofensywy. Ale nie miały one nic wspólnego z prawdziwym planowaniem. Realne oczekiwania sprowadzały się do tego, że ofensywa miała gwałtownie pogorszyć strategiczną pozycję wojsk rosyjskich i stworzyć warunki do negocjacji z Rosją w sprawie zakończenia konfliktu zbrojnego z pozycji siły. Pogląd ten podzielali nie tylko ukraińscy przywódcy, ale także Amerykanie, których stanowisko było w tej sprawie decydujące. Zakładano, że wojska rosyjskie otrzymają cios, który pogorszy ich sytuację, a następnie Rosja będzie zmuszona do negocjacji. Najwyraźniej przebicie korytarza lądowego na Krym uznano za maksymalne zadanie. Wydaje się, że cele ofensywy zostały uznane za dość realistyczne zarówno przez wojskowych, jak i polityków: najwyraźniej oczekiwali, że wymierny rezultat zostanie osiągnięty w ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia ofensywy. A wszystko, co wydarzyło się później, było niemiłą niespodzianką i rozczarowaniem zarówno dla Ukrainy, jak i Stanów Zjednoczonych.
wtorek, 15 sierpnia 2023
Rękas: Pokój, Azow, Hiroszima
Marsze, konferencje, a nawet koncerty, mające na celu przypomnienie grozy wojny nuklearnej w rocznicę zrzucenia pierwszej bomby atomowej na Hiroszimę odbyły się m.in. w Nowym Jorku, Chicago, Portland, Sacramento, Austin, Paryżu, Berlinie, Frankfurcie, Moguncji, Herrsching, Bukareszcie, Wiedniu, Mexico City, Managui, a także w Chile, Gujanie, Gwatemali i Malezji. W tym czasie III RP przesuwa oddziały wojskowe na granicę z Białorusią i szykuje wielką paradę wojskową z pożyczonych samolotów, wielomiliardowych zamówień za kredyty i wspomnień po sprzęcie wysłanym na zmarnowanie do Kijowa…
poniedziałek, 14 sierpnia 2023
Szef MSWiA: Służby zatrzymały dwóch Rosjan, którzy kolportowali materiały Grupy Wagnera
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego razem z policją zidentyfikowała i zatrzymała dwóch Rosjan, którzy w Krakowie i Warszawie kolportowali materiały propagandowe Grupy Wagnera – przekazał w poniedziałek szef MSWiA, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński.
W ubiegłym tygodniu w Krakowie i Warszawie pojawiły się naklejane kartki promujące tzw. Grupę Wagnera. Były to druki w formacie A5 z napisem: „We are here. Join us” (pol. Jesteśmy tutaj. Dołącz do nas). Poniżej znajduje się grafika z symboliką rosyjskich najemników, a niżej kod QR. Kod QR przekierowywał do strony dotyczącej „wagnerowców”.
Sprawą zajęła się policja. Minister koordynator służb specjalnych, szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował w poniedziałek o zatrzymaniu Rosjan, którzy mieli być odpowiedzialni za ich rozklejanie.
niedziela, 13 sierpnia 2023
"Operacja polska" NKWD 1937-1938
sobota, 12 sierpnia 2023
Marcin Więckowski: Zwycięstwo z Bogiem i Maryją
– Przez trupa Białej Polski prowadzi droga ku ogólnoświatowej pożodze. Na naszych bagnetach przyniesiemy szczęście i pokój masom pracującym. Na zachód! – grzmiał komandarm Michaił Tuchaczewski równo sto lat temu, w rozkazie do żołnierzy sowieckiego Frontu Zachodniego. Po tym, jak marszałek Józef Piłsudski podjął próbę stworzenia na wschodzie federacji państw sojuszniczych z Ukrainą na czele i wiosną 1920 roku wyzwolił Kijów, kierownictwo bolszewickiej Rosji zarządziło na początek lipca potężną, letnią ofensywę. Zmasowane uderzenie sowieckiej piechoty i konnicy w ciągu mniej niż dwóch miesięcy doprowadziło Armię Czerwoną spod Kijowa do bram Warszawy. W sierpniowej bitwie u wrót polskiej stolicy rozstrzygnęły się losy nie tylko Drugiej Rzeczypospolitej, ale całej Europy i chrześcijańskiej cywilizacji.
piątek, 11 sierpnia 2023
Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum: Antoine Blanc de Saint-Bonnet
Czwarty z wykładów poświęconych doktorom Kontrrewolucji przybliżył – jak podkreślił prelegent, pan prof. dr hab. Jacek Bartyzel – postać niemal całkowicie zapomnianą i współcześnie pomijaną w opracowaniach i syntezach idei konserwatyzmu. Tym myślicielem, niegdyś uchodzącym za intelektualnego króla swojej epoki, jest Antoni Blanc de Saint-Bonnet (1815−1880), urodzony w Lyonie przedstawiciel mieszczańskiego patrycjatu.
Bohater wykładu pierwszy sukces wydawniczy odniósł w wieku dwudziestu sześciu lat, publikując dzieło pt. O Jedności duchowej, czyli o społeczeństwie i jego pozadoczesnym celu. Jego najbardziej znaną pracą jest zaś Ból z 1849 r.
Antoni Blanc de Saint-Bonnet dostrzegł, że człowiek rodzi się dotknięty złem, lecz społeczeństwo go przygarnia, Kościół zaś naprawia. W najważniejszej – z zachowawczego punktu widzenia – pracy, zatytułowanej Restauracja francuska, przedstawił program odnowy społecznej, poprzedzając go krytyką fałszywych idei korumpujących społeczeństwo. Rewolucja polityczna, pogrobowa córa pogaństwa, która jest karą za błędy monarchii i elit, rozwijała się na obszarze metafizyki – dowodził – już w ciągu stuleci zapoczątkowanych rewolucją protestancką.
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem.
Za: http://www.legitymizm.org/multimedia-antoine-blanc-de-saint-bonnet
czwartek, 10 sierpnia 2023
Gracze w branży filmowej „czerpią radość z niszczenia niewinności dzieci”.
środa, 9 sierpnia 2023
Francuski generał: klęska Ukrainy jest kwestią czasu – jej największą słabością jest brak rezerw ludzkich
Francuski generał w stanie spoczynku uważa, że jeśli NATO nie włączy się bezpośrednio w wojnę rosyjsko-ukraińską, to klęska Ukrainy jest tylko kwestią czasu.
W tym tygodniu wywiadu mediom rosyjskim udzielił Jean-Bernard Pinatel – francuski generał w stanie spoczynku i biznesmen, właściciel firmy LexisNexis Business Information Solutions. Powiedział w nim, że jego zdaniem ukraińska kontrofensywa jest skazana na porażkę, z uwagi na ogólną przewagę rosyjskiej armii.
„Absolutnie nie wierzę w powodzenie ukraińskiej kontrofensywy. Rosjanie mają znaczącą przewagę w powietrzu, ale mają też przewagę na lądzie. Nawet sami Ukraińcy przyznają, że wystrzeliwują 4 tys. pocisków dziennie, podczas gdy Rosja wystrzeliwuje 20 tys. ” – powiedział Pinatel. Agencja TASS zaznacza, że były francuski wojskowy specjalizuje się w tematyce dotyczącej wojskowości w Rosji i na Bliskim Wschodzie.
wtorek, 8 sierpnia 2023
CNN: zachodni sojusznicy Ukrainy coraz bardziej sceptyczni co do szans ukraińskiej kontrofensywy
W ocenie zachodnich dyplomatów, szanse na dokonanie przez Ukraińców znaczących postępów na froncie są skrajnie małe i na Zachodzie pojawia się presja na Ukrainę, by zaczęła negocjacje z Rosją – podaje CNN.
Zdaniem zachodnich dygnitarzy, trwająca od tygodni ukraińska kontrofensywa wywołuje coraz bardziej „trzeźwe” oceny Zachodu co do szans jej powodzenia i możliwości sił ukraińskich do odzyskania znaczącej części terytorium. Informuje o tym CNN, powołując się na czterech wysokich rangą urzędników państw zachodnich, w tym z USA, zaznajomionych z najnowszymi danymi wywiadowczymi.
– Oni [sojusznicy Ukrainy – red.] wciąż chcą zobaczyć, czy przez następne kilka tygodni będzie szansa na jakieś postępy. Myślę jednak, że dla nich zrobienie [przez Ukraińców – red.] prawdziwego postępu, który zmieniłby równowagę w tym konflikcie, jest skrajnie mało prawdopodobne – powiedział CNN anonimowy zachodni dyplomata.
poniedziałek, 7 sierpnia 2023
Pamięci ofiar Hiroszimy
Oczywiście powyższa liczba nie obejmuje mieszkańców, którzy zmarli w następnych miesiącach i latach w wyniku choroby popromiennej i innych schorzeń, będącym skutkiem eksplozji – mówi się nawet o 250 tysiącach ofiar. W trzy dni później Stany Zjednoczone dokonały ponownego ataku atomowego, tym razem na japońskie miasto Nagasaki, gdzie zginęło około 70 tysięcy osób. Bezprecedensowy charakter tych wydarzeń polegał nie tyle na samej liczbie ofiar (w wyniku nalotów na Tokio i wywołanej w ten sposób burzy ogniowej zginęło więcej ludzi), lecz na użyciu po raz pierwszy broni masowego rażenia, której niszczycielskiej siły nie da się w przypadku eskalacji konfliktów zbrojnych opanować.
niedziela, 6 sierpnia 2023
Business Insider: Rosjanie zakłócają działanie amerykańskiego uzbrojenia na Ukrainie
Portal Business Insider podkreśla w piątkowym materiale, że zdolności Rosji do walki radioelektronicznej znacznie wzrosły w ostatnim czasie. Medium przywołuje opinię Bryana Clarka z amerykańskiego think tanku Hudson Institute. Podkreśla on, że Rosjanie rozmieszczają teraz setki małych, mobilnych jednostek do walki elektronicznej wzdłuż linii frontu. Wcześniej polegali na dużych, nieporęcznych jednostkach, które można było łatwo namierzyć.
sobota, 5 sierpnia 2023
Leszek Sykulski: Zbrodnia i mit. O powstaniu warszawskim.
Powstanie w ogóle nie tylko nie miało żadnego sensu, ale było nawet zbrodnią.
(gen. Władysław Anders)
„Burza w szklance wody”
W ciepły sobotni wieczór, 29 lipca 1944 r., doszło w Warszawie do niecodziennego spotkania. Gen. Tadeusz Bór-Komorowski zobaczył się z przybyłym z Londynu emisariuszem Rządu Polskiego, Zdzisławem Jeziorańskim ps. „Jan Nowak”. „Kurier z Warszawy” uzmysłowił wówczas Komendantowi Głównemu AK sytuację geopolityczną, jaka zarysowała się po konferencji w Teheranie, tj. podział stref wpływów i carte blanche dla Stalina w Europie Wschodniej. Przedstawił także twarde fakty, iż na żadną pomoc ze strony aliantów w razie „bitwy o Warszawę” liczyć nie będzie można. Pomoc Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego także była wykluczona. Wypowiedział wówczas także znamienne słowa: akcja „Burza” nie będzie miała żadnego wpływu na decyzję aliantów, a dla opinii publicznej świata zachodniego będzie burzą w szklance wody.
piątek, 4 sierpnia 2023
czwartek, 3 sierpnia 2023
Rękas: Polska i Rosja – nieuchronna eskalacja?
Paradoksalnie wydaje się, że na wywołaniu wrażenia „Stalin dał – Putin może odebrać” może zależeć zarówno III RP, jak i Federacji Rosyjskiej. Z jednej strony znakomicie wpisuje się to w dominującą w Polsce propagandę rosnącego rosyjskiego zagrożenia.
Równocześnie zaś rosyjscy politycy reagują w ten sposób na społeczne oczekiwanie bardziej zdecydowanej reakcji na wrogą Rosji politykę Warszawy. Chcąc nie chcąc, Polska i Rosja są zatem na kursie kolizyjnym i eskalacja może tylko postępować. Na razie szczęśliwie są to deklaracje, jednak zbliżanie się wojsk polskich do granicy z Białorusią nie wróży nic dobrego, grożąc gwałtownym przejściem w pełnowymiarowego konfliktu zbrojnego.
środa, 2 sierpnia 2023
Instytut Dziedzictwa Europejskiego Andegavenum: François-René de Chateaubriand
Trzecim doktorem Kontrrewolucji przedstawionym w serii wykładów pana prof. dra hab. Jacka Bartyzela jest wicehrabia Franciszek Renat de Chateaubriand (1768–1848) – francuski pisarz romantyczny, apologeta religijny, konserwatywny myśliciel polityczny, dyplomata i polityk.
Potomek szlachty bretońskiej – 19 lutego 1787 r. przedstawiony ceremonialnie Ludwikowi XVI w Wersalu. W 1791 odbył sentymentalną podróż po Ameryce, lecz po otrzymaniu wieści o uwięzieniu króla wrócił do Europy i 15 lipca 1792 r. zaciągnął się do „armii Książąt”, bił się w niej dzielnie, pod Thionville i Verdun odniósł rany, a po przegranej wyemigrował do Anglii, gdzie przymierał głodem. W Londynie poznał pierwszego z wielkich oponentów rewolucji antyfrancuskiej – Edmunda Burke’a (1729-1797), ale jego ówczesne przekonania nie były jeszcze stricte kontrrewolucyjne, czego dowodzi jego pierwsze dzieło polityczne: Szkic historyczny, polityczny i moralny o rewolucjach starożytnych i nowożytnych, rozważanych w ich związkach z rewolucją francuską za naszych dni (1797), w którym relatywizował rewolucję. O ile dla innych Doktorów Kontrrewolucji rok 1789 był wyjątkowym, nieporównywalnym w swojej diaboliczności zdarzeniem w dziejach, „skandalem w bycie” wywracającym metafizyczną strukturę świata, o tyle dla przesiąkniętego naonczas historycyzmem Chateaubrianda rewolucje stanowiły zjawisko powtarzalne, więc w zasadzie „normalne”…
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem.
Za: http://www.legitymizm.org/multimedia-francois-rene-de-chateaubriand