Cytaty

INTEGRALNY RZYMSKI KATOLICYZM * NACJONALIZM INTEGRALNY * NARODOWY SOLIDARYZM * UNIWERSALIZM * REWOLUCJA KONSERWATYWNA * EUROPA WOLNYCH NARODÓW

PRZECIWKO KOMUNIZMOWI I KAPITALIZMOWI! ZA NARODOWYM SOLIDARYZMEM PAŃSTWA!

PORTAL PUBLICYSTYCZNY FRONTU REX - RNR

Codziennik internetowy (wydarzenia - relacje - artykuły)

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”

PRZEŁOM NARODOWY - jest to projekt polityczny łączący w sobie ideę hierarchiczną z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego w sposób radykalny i trwały

poniedziałek, 18 marca 2019

Monika Dębek: Turystyka w życiu człowieka



        Na samym początku warto przypomnieć, czym tak naprawdę jest turystyka. Słowo pochodzi od francuskiego tour (wycieczka). Zjawisko związane jest z dobrowolnym przemieszczaniem się ludzi. Ludzie w tym czasie zmieniają swoje środowisko, miejsce pobytu, oraz sposób życia. Podróż kończy się w miejscu, w którym nastąpił jej początek. Turystyka może związać się z pobytami służbowymi oraz wypoczynkowymi. Wyjazd nie może trwać więcej niż 1 rok i nie może być związany z emigracją zarobkową.

Już w starożytnym Egipcie pojawiły się pierwsze podróże o charakterze turystycznym. Ludzie wtedy przemieszczali się głównie w celach religijnych, aby brać udział w różnych obrzędach, a także, aby podziwiać piramidy, oraz inne ogromne budowle. Cele religijne zdominowały także starożytną Grecję, w której ludzie przemieszczali się, aby uczcić jednego z ich głównych bóstw – Zeusa. Ludzie przybywali także na Igrzyska Olimpijskie, które rozrywane są już od najdawniejszych czasów co cztery lata. Starożytni Rzymianie przemieszczali się głównie dla celów leczniczych oraz wypoczynkowych. W średniowieczu główne przyczyny przemieszczania się to cele religijne. Chrześcijanie pielgrzymowali do Rzymu, Ziemi Świętej. Arabowie natomiast podróżowali w celach handlowych.

Znane są także podróże w średniowieczu i w okresie renesansu pojedynczych podróżników takich jak np. Marco Polo. W XIV i XV wiek przypadają Wielkie Podróże Geograficzne związane m.in. z odkrywaniem drogi morskiej do Indii oraz odkryciem Ameryki przez Krzysztofa Kolumba w 1492 roku.

Przełomowym dla turystyki jednak okazał się wiek XIX. Wcześniej z podróży w celach wypoczynkowych korzystać mogła tylko społeczna elita. Czas pracy jednak w tamtym czasie bardzo mocno się skrócił, przemysł zaczął się bardzo mocno rozwijać. Turystyka zaczęła nabierać wtedy już masowego charakteru. Podróże dzięki rozwijającej się technice stały się przede wszystkim tańsze, szybsze, a także wygodniejsze i dostępne dla większej ilości ludzi. Jeden z najbardziej przełomowych momentów w historii turystyki to 1841 r. Wtedy to też Thomas Cook założył w Anglii pierwsze biuro podróży. Cook był też organizatorem pierwszej zorganizowanej wycieczki, która odbyła się pociągiem na trasie Leicester–Loughborough. W tym okresie turyści mogli zobaczyć wiele ciekawych miejsc, odwiedzali głównie miasta historyczne z licznymi zabytkami (np. Rzym, Paryż, Wenecja, Florencja), uzdrowiska (np. Karlowe Wary, Baden-Baden, Spa, Bath, Aix-les-Bains), obszary nadmorskie (np. Lazurowe Wybrzeże) i obszary górskie (np. Davos, Arosa, Bad Gastein). Popularna stała się także turystyka zimowa.

Duże znaczenie miało powstanie pierwszych ośrodków narciarskich (Sestriere, Le Revard, Meribel) oraz zorganizowanie w Chamonix pierwszych zimowych igrzysk olimpijskich. Po zakończonej II wojnie światowej nastąpił bardzo gwałtowny wzrost wyjazdów turystycznych przede wszystkim w coraz bogatszych krajach Europy Zachodniej i Ameryki Północnej. Najpopularniejszym regionem turystycznym był wówczas basen Morza Śródziemnego (zwłaszcza wybrzeża Francji, Hiszpanii i Włoch).

W latach 60. i 70. intensywnie rozwijała się turystyka narciarska, zbudowano wtedy większość alpejskich stacji narciarskich. W kolejnych latach wykształcały się regiony turystyczne położone poza Europą (wyspy na Morzu Karaibskim, Zatoce Meksykańskiej i Oceanii).

W latach 80. zaczęto dostrzegać negatywny wpływ turystyki masowej na środowisko przyrodnicze i społeczności lokalne, w związku z czym pojawiła się idea turystyki zrównoważonej, której celem jest minimalizacja negatywnego wpływu turystyki. Obecnie turystyka przeżywa swój „złoty wiek”. Wszyscy jesteśmy inni i miewamy różne pasje w życiu. Kto z nas jednak nie lubi podróżować oraz poznawać nowych ciekawych miejsc. To jakie formy będziemy jednak lubić, zależy od wielu czynników takich jak np. dom rodzinny czy środowisko, w jakim się wychowaliśmy. Wyjazdy z dzieciństwa zostają nam zazwyczaj w pamięci przez całe nasze życie i często przekładają się na dorosłość. Dobrze jest zatem, gdy od najmłodszych lat rodzice zabierają nas w różne ciekawe miejsca i już od dziecka możemy poznawać ciekawe zakątki nie tylko w kochanej, pięknej Polsce, ale także za granicą i nawet w najodleglejszych końcach świata.

Warto także łączyć w życiu pracę zawodową z pasją. Jeżeli chodzi o turystykę, jest ku temu wiele możliwości. Można bowiem studiować na wielu polskich uczelniach kierunki takie jak np. turystyka i rekreacja, ale także inne związane z podróżowaniem, lub ukończyć różnego rodzaju kursy – pilot oraz przewodnik wycieczek. Kursy cieszą się coraz to większym zainteresowaniem. Turystyka jest bardzo przyszłościowa, ludzie będą przecież podróżować i potrzebnych będzie coraz to więcej wykwalifikowanych specjalistów w tej dziedzinie.

Turystyka jest rewelacyjnym sposobem spędzania czasu wolnego. Wyzwala w człowieku wiele pozytywnych emocji, skłania nas do refleksji nad sobą oraz naszym życiem. Motywuje także do pracy nad sobą. Pracą, która niejednokrotnie bywa bardzo ciężka. Uczy nas także szacunku do kultury, nie tylko swojej, ale także innej, często odległej i nieznanej. Pokochać można także dzięki niej przyrodę. Pomaga w nawiązywaniu relacji międzyludzkich, często dzięki niej można nawiązać nawet przyjaźnie na całe życie. Pomaga także kształtować pozytywne cechy charakteru takie jak cierpliwość, upartość, wytrwałość, czasami podróże wymagają od nas wiele samozaparcia i wymagają wiele wyrzeczeń. Uczy pokory, nawet nie możemy sobie wyobrazić czasami jak bardzo. Nie trzeba już nikomu wspominać, jak bardzo ruch na świeżym powietrzu wskazany jest dla człowieka i to w każdym wieku.

Turystyka może przynieść wiele korzyści, dla ludzi w różnym wieku i często nie wymaga wcale wielkich nakładów finansowych. Niech więc turystyka stanie się pasją w naszym życiu i czynnikiem dla naszego rozwoju w każdym etapie życia.


MONIKA DĘBEK
Działaczka Brygady Górnośląskiej ONR. Ukończyła studia licencjackie z pedagogiki opiekuńczej i resocjalizacji, oraz studia magisterskie z pracy socjalnej na Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. W swoich publikacjach lubi najbardziej poruszać wątki o tematyce społecznej. Do swoich pasji zalicza historię, książki, muzykę, sport.

Za: https://kierunki.info.pl/monika-debek-turystyka-w-zyciu-czlowieka/?fbclid=IwAR1vkxn0bhyG6ku8VfVJ5wGI6TQjxkQyg7Wz8vJ7bXvj5HFHz8-kLu9qmZ8