Cytaty

INTEGRALNY RZYMSKI KATOLICYZM * NACJONALIZM INTEGRALNY * NARODOWY SOLIDARYZM * UNIWERSALIZM * REWOLUCJA KONSERWATYWNA * EUROPA WOLNYCH NARODÓW

PRZECIWKO KOMUNIZMOWI I KAPITALIZMOWI! ZA NARODOWYM SOLIDARYZMEM PAŃSTWA!

PORTAL PUBLICYSTYCZNY FRONTU REX - RNR

Codziennik internetowy (wydarzenia - relacje - artykuły)

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”

PRZEŁOM NARODOWY - jest to projekt polityczny łączący w sobie ideę hierarchiczną z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego w sposób radykalny i trwały

wtorek, 21 października 2014

III edycja Polskie Kresy – Wołyń

W sobotę 11 października A.D. 2014 w białostockim kinie TON miała miejsce już III edycja Polskich Kresów. Tym razem tematem przewodnim był Wołyń. Poprzednie edycje dotyczyły Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Polacy Znad Niemna z Białegostoku.
Na początku zgromadzoną widownię przywitał szef Fundacji Polacy Znad Niemna, p. Robert Pawłowski, a następnie zaprosił na scenę gości, którzy mieli przybliżyć publiczności historię dokonanego przez OUN-UPA ludobójstwa Polaków mieszkających na Wołyniu oraz Podolu w latach 40. XX w. Pierwszy wypowiedział się znany pisarz i poeta, Stanisław Srokowski, który urodził się na Kresach Wschodnich. Starał się opowiedzieć historię tych ziem przed II wojną światową i naświetlić sytuację tuż przed rozpoczęciem wojny. Niestety, nie obeszło się bez odwołań do marszałka Piłsudskiego jako rzekomo wspaniałego wodza. Po wystąpieniu pana Srokowskiego na scenę przybył nieco spóźniony ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, który rozpoczął przemówienie od ludobójstwa Ormian dokonanego przez Turków w czasie I wojny światowej i przybliżył przebieg zbiorowych mordów odbywających się głównie na Wołyniu w czasie II wojny światowej. Przygotował także zdjęcia dotyczące miejsc pamięci i organizowanych przez różne środowiska wydarzeń upamiętniających obie zatrważające rzezie dokonane na narodach ormiańskim i polskim. Zwrócił również uwagę na analogiczne podejście winowajców, gdyż w Turcji nie można głośno mówić o ludobójstwie Ormian, podobnie jak Ukraińcy tuszują pamięć o dokonanej przez siebie eksterminacji polskiej ludności. Na koniec wypowiedziała się pani Maria Pakosz-Pyż pochodząca ze Lwowa, redaktor naczelna Radia "Na Lwowskiej Fali". Pani Maria opowiedziała o obecnej sytuacji Polaków i środowisk kresowych na Ukrainie, którym utrudnia się działanie. Apelowała również do widowni, aby wychowywać dzieci w duchu polskim i katolickim, ponieważ od tego w głównej mierze zależy przyszłość naszego narodu.

Po przemowach zaproszonych gości na scenie wystąpił Teatr Nie Teraz w sztuce "Ballada o Wołyniu". W kwestiach wypowiadanych przez aktorki były cytowane relacje świadków wydarzeń na Wołyniu, którzy przeżyli ludobójstwo. Pojawiły się także odniesienia do Apokalipsy, gdyż występujące aktorki z różańcami w dłoniach recytowały fragment Apokalipsy św. Jana o przekazaniu przez Smoka władzy Bestii. Myślę jednak, że ten fragment nie pasował do przedstawionego tematu, choć rozumiem intencje autorów sztuki chcących ukazać zagładę Polaków na Wołyniu. Poza tym należy pochwalić twórców za pomysłowy scenariusz, a aktorki za przejmujący występ. Pan Robert Pawłowski zapowiedział, że następna edycja Polskich Kresów również będzie dotyczyła Wołynia. Ważne, że znaleźli się ludzie, którzy nie boją się podejmować bolesnych i trudnych tematów związanych z naszą historią, zwłaszcza w czasie, gdy zagłusza się pamięć o ofiarach, a ich katom stawia się pomniki. Tym głośniej musimy więc przypominać o ludobójstwie dokonanym na narodzie polskim, jest to niewątpliwie obowiązkiem wszystkich Polaków.
Natalia Guziejko