Cytaty

INTEGRALNY RZYMSKI KATOLICYZM * NACJONALIZM INTEGRALNY * NARODOWY SOLIDARYZM * UNIWERSALIZM * REWOLUCJA KONSERWATYWNA * EUROPA WOLNYCH NARODÓW

PRZECIWKO KOMUNIZMOWI I KAPITALIZMOWI! ZA NARODOWYM SOLIDARYZMEM PAŃSTWA!

PORTAL PUBLICYSTYCZNY FRONTU REX - RNR

Codziennik internetowy (wydarzenia - relacje - artykuły)

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”

PRZEŁOM NARODOWY - jest to projekt polityczny łączący w sobie ideę hierarchiczną z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego w sposób radykalny i trwały

wtorek, 14 października 2014

IV Dzień Tradycji Rzeczypospolitej w Białymstoku

 
W dniach 10-12 października A.D. 2014 w ramach IV Dnia Tradycji Rzeczypospolitej obchodzono w Białymstoku 320. rocznicę bitwy pod Hodowem (A.D. 1694). Wówczas 400 husarzy pokonało 40 tys. Tatarów, było więc to wielkie zwycięstwo polskiego oręża. Zatem nic dziwnego, że organizatorzy (Fundacja Obowiązek Polski) postanowili przypomnieć mieszkańcom o tym doniosłym wydarzeniu w tegorocznej edycji Dni Tradycji Rzeczypospolitej.
W piątek 10 października na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku odbyła się prelekcja pt. "Bitwa pod Hodowem – ostatnie niesamowite zwycięstwo husarii" z udziałem dr. Radosława Sikory, historyka i najbardziej znanego eksperta w zakresie wojsk husarskich, autora książek na ten temat. Podczas wykładu pana dr. Sikory można było obejrzeć m. in. zdjęcia z miejsca bitwy, gdzie do dziś stoi pomnik upamiętniający tę zwycięską batalię. Pomnik wymagał jednak renowacji, co też udało się uczynić w bieżącym roku dzięki zebranym na ten cel funduszom. W trakcie prelekcji można było nabyć książki o husarii z podpisem autora. W spotkaniu tym wzięli również udział rekonstruktorzy z Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.

W sobotę 11 października na Rynku Kościuszki mieszkańcy Białegostoku mogli zobaczyć dzięki grupom rekonstrukcyjnym odprawę wojsk Rzeczypospolitej z czasów króla Jana III Sobieskiego i uroczystą banderię konną ulicami miasta. W trakcie kawalkady można było podziwiać kunszt jeździecki i historyczne stroje jazdy lekkiej, piechoty oraz podlaskiej husarii.
Natomiast w niedzielę 12 października na lotnisku Krywlany odbył się główny punkt programu, czyli rekonstrukcja bitwy pod Hodowem. Wydarzenie to poprzedziły liczne atrakcje, m. in. prezentacja wojsk (chorągwie husarskie, pancerni, łucznicy, Tatarzy, Damy Husarskie, piechota polska), egzercerunki husarskie, pokaz sprawności łuczników konnych, musztra piechoty polskiej autoramentu narodowego, pokaz szermierki polską szablą bojową i pokaz jeździecki pocztu Dam Husarskich. W trakcie pokazów można było skorzystać z nauki szermierki, strzelania z łuku oraz broni palnej. Następnie zgromadzeni widzowie obejrzeli rekonstrukcję walki husarii z Tatarami. Na koniec inscenizacji zagrano "Bogurodzicę" i wiwatowano zwycięskim wojskom Rzeczypospolitej. Podczas widowiska można było zakupić książki o tematyce narodowej i religijnej, a także koszulki z motywami patriotycznymi. W tym samym czasie na lotnisku odbyły się także Podlaskie Rajdowo-Nawigacyjne zawody samolotowe zorganizowane przez Aeroklub Białostocki.
Liczna widownia pokazuje, że warto organizować tego typu imprezy historyczno-edukacyjne. Jak mówi prezes Fundacji Obowiązek Polski, pan Dariusz Wasilewski w wywiadzie udzielonym portalowi Kresy.pl: "Pamięć o wielkich heroicznych czynach to nasz obowiązek, zwłaszcza o tych mających miejsce na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. Nie możemy pozwolić na wymazanie świadomości kresowej wśród Polaków.". Pielęgnujmy więc pamięć o historii naszych ziem!
 Natalia Guziejko