Cytaty

INTEGRALNY RZYMSKI KATOLICYZM * NACJONALIZM INTEGRALNY * NARODOWY SOLIDARYZM * UNIWERSALIZM * REWOLUCJA KONSERWATYWNA * EUROPA WOLNYCH NARODÓW

PRZECIWKO KOMUNIZMOWI I KAPITALIZMOWI! ZA NARODOWYM SOLIDARYZMEM PAŃSTWA!

PORTAL PUBLICYSTYCZNY FRONTU REX - RNR

Codziennik internetowy (wydarzenia - relacje - artykuły)

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”

PRZEŁOM NARODOWY - jest to projekt polityczny łączący w sobie ideę hierarchiczną z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego w sposób radykalny i trwały

czwartek, 9 października 2014

Przystanek Historia w Białymstoku

W środę 8 października A.D. 2014 miała miejsce kolejna odsłona Przystanku Historia Białystok organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej oraz Archiwum i Muzeum Archidiecezjalne w Białymstoku. Zatytułowane ono było "Na straży kresów... - przedwojenne i powojenne losy funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza". W programie spotkania zaplanowano dwa wykłady. Pierwszy pt. "Korpus Ochrony Pogranicza – powstanie i zarys działalności" wygłosił płk Jan Nikołajuk z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej. W trakcie wystąpienia pana pułkownika publiczność mogła obejrzeć prezentację poświęconą temu tematowi. Drugi wykład pt. "Władze komunistyczne wobec byłych żołnierzy KOP w okresie powojennym na przykładzie woj. białostockiego" wygłosił dr hab. Krzysztof Sychowicz z OBEP IPN Białystok. Gwoli sprawiedliwości trzeba przyznać, że lepiej przygotowanym okazał się być płk Nikołajuk. Odniosłam wrażenie, że niestety dr Sychowicz nie miał czasu dokładniej się przygotować. Natomiast wykład pana płk. Nikołajuka był lepszy w odbiorze dla przybyłych słuchaczy i bardziej uporządkowany. Szkoda tylko, że dr Krzysztof Sychowicz nie wykorzystał w pełni tak interesującego tematu, jakim niewątpliwie są powojenne losy żołnierzy KOP.

Po wystąpieniach obu prelegentów nadeszła kolej na pytania od zgromadzonych gości. W zasadzie pytań jako takich nie było, natomiast mogliśmy wysłuchać dwóch świadków historii, których ojcowie byli przed wojną funkcjonariuszami policji bądź też żołnierzami KOP.
Na sali wśród przybyłej publiki znaleźli się przedstawiciele Straży Granicznej, a także Grupa Rekonstrukcyjna Centralnej Szkoły Podoficerskiej Korpusu Ochrony Pogranicza z Osowca. Poza tym byli obecni stali goście Przystanku Historia i trochę młodzieży szkolnej z białostockich liceów. W sumie na spotkanie przybyło ok. 40 osób. Bez wątpienia było ono ciekawe, jednak jak zauważył jeden ze świadków historii, pozostawiało pewien niedosyt. W związku z tym prowadzący Przystanek Historia pan Krzysztof Jodczyk z IPN Białystok już zapowiedział kolejne spotkania dotyczące tego wciąż niewyczerpanego tematu.

Natalia Guziejko