Cytaty

INTEGRALNY RZYMSKI KATOLICYZM * NACJONALIZM INTEGRALNY * NARODOWY SOLIDARYZM * UNIWERSALIZM * REWOLUCJA KONSERWATYWNA * EUROPA WOLNYCH NARODÓW

PRZECIWKO KOMUNIZMOWI I KAPITALIZMOWI! ZA NARODOWYM SOLIDARYZMEM PAŃSTWA!

PORTAL PUBLICYSTYCZNY FRONTU REX - RNR

Codziennik internetowy (wydarzenia - relacje - artykuły)

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”

PRZEŁOM NARODOWY - jest to projekt polityczny łączący w sobie ideę hierarchiczną z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego w sposób radykalny i trwały

sobota, 13 lipca 2019

Kamil Rajkowski: Obława Augustowska


Giby_-_pomnik_zginęli 

        8 maja 1945 r. pokonaliśmy hitlerowskie Niemcy, jednakże ten dzień, nie oznaczał zakończenia wojny. Wojska sowieckie w dalszym ciągu pozostawały w granicach Rzeczypospolitej uniemożliwiając odbudowę niepodległego państwa. Jedną z sowieckich operacji skierowanych przeciwko Polakom, która miała na celu złamanie powszechnego oporu, była Obława Augustowska.

Wybuch II wojny światowej oraz podpisany na kilka dni przed jej rozpoczęciem pakt Ribbentropp-Mołotow spowodowały, iż teren Puszczy Augustowskiej został podzielony między obu okupantów: III Rzeszę oraz Związek Radziecki. Powiat suwalski oraz niewielka część augustowskiego znalazły się pod okupacją niemiecką, a pozostałą część powiatu augustowskiego włączono do ZSRR. W lipcu 1945 r. oddziały Armii Czerwonej przy pomocy Wojska Polskiego oraz funkcjonariuszy i współpracowników UB przeprowadziły szeroko zakrojoną akcję pacyfikacyjną na terenie Puszczy Augustowskiej i jej okolic. Ze strony sowieckiej w operacji uczestniczyły jednostki 50. armii III Frontu Białoruskiego, Wojsk Wewnętrznych NKWD oraz funkcjonariusze kontrwywiadu wojskowego „Smiersz”. Funkcjonariusze UB, MO i miejscowi konfidenci wspomagali działania Sowietów jako przewodnicy i tłumacze. Nie znamy dokładnie daty początkowej ani końcowej operacji- najczęściej umieszcza się ją między 12 a 28 lipca.

Na terenie Suwalszczyzny działały konspiracyjne organizacje niepodległościowe, które funkcjonowały już od jesieni 1939 r. Były to m.in. “Tymczasowa Rada Ziemi Suwalskiej”, “Legia Piłsudskiego”, “Legion Nadniemeński”, “Korpus Ziemi Suwalskiej”, “Odrodzenie Narodowe”. Aktywność struktur w powiecie suwalskim koncentrowała się głównie na działalności wywiadowczej i propagandowej. Rzadko przybierała charakter dywersyjny. Sytuacja wyglądała inaczej w powiecie augustowskim. Tam działała “Polska Armia Wyzwolenia”, “Dywersyjna Organizacja Wojskowa”, “Związek Wolnej Polski”. Prowadziły one ożywioną działalność zbrojną, skierowaną przede wszystkim przeciw przedstawicielom władz sowieckich jak również przeciw konfidentom NKWD. Organizacje te z czasem stały się częścią Związku Walki Zbrojnej, a następnie AK. Wskutek ataku III Rzeszy na ZSRS, Puszcza Augustowska znalazła się w całości pod okupacją niemiecką. Fakt ten przyśpieszył konsolidację rozwijających się organizacji konspiracyjnych. Połączenie ich struktur umożliwiło powstanie Inspektoratu Suwalskiego AK Okręgu Białystok. Jego teren objął przede wszystkim tereny leśne i położone w niewielkiej odległości od bagna biebrzańskie, co sprzyjało rozwojowi oddziałów partyzanckich.

Obwód suwalski był najliczniejszy w całym Okręgu Białystok. W połowie 1944 r. liczył ponad 5 tys. osób. W momencie rozpoczęcia akcji “Burza” pozwoliło to na przeprowadzenie szeregu akcji skierowanych przeciw cofającym się oddziałom niemieckim. Istotnym zagadnieniem w działalności podziemia na Suwalszczyźnie okazała się współpraca z partyzantką sowiecką. Przez lata, ukazywana ona była jako wzorowa współpraca wymierzona przeciwko Niemcom. Faktycznie pod koniec kwietnia 1944 r. w Puszczy Augustowskiej znalazł się oddział partyzantki radzieckiej, który rozpoczął działania rozpoznawczo-dywersyjne na tyłach wojsk niemieckich. Wspólna walka wynikała z porozumienia podpisanego 12 maja 1944 r. przez inspektora Inspektoratu IV Suwalskiego AK mjr. Franciszka Szabunię “Zemstę” i dowódcę oddziału sowieckiego mjr. Włodzimierza Cwietyńskiego “Orłowa”. Dziś wiadomo, że oprócz walki z Niemcami oddział “Orłowa” miał również za zadanie rozpoznanie struktur AK, a jego efektem było aresztowanie przez żołnierzy radzieckich ok. 1000 osób.

Po wkroczeniu sowietów do Polski mieszkańcy szybko zdali sobie sprawę, że mają styczność z nową formą okupacji. Brakowało również artykułów pierwszej potrzeby. Utworzenie struktur aparatu represji w postaci powiatowych urzędów bezpieczeństwa w Augustowie i Suwałkach spowodowały liczne aresztowania osób zaangażowanych w działalność konspiracyjną. Ważnym wydarzeniem był rozkaz komendanta Okręgu AK Białystok, ppłk. Władysława Liniarskiego “Mścisława” z 15 lutego 1945 r., który powołał Armię Krajową Obywateli- kontynuatorkę AK. Dotychczasowe inspektoraty przemieniono na rejony, a formy prowadzonej działalności pozostały uzależnione od istniejących warunków. Inspektorat Suwalski przemianowano na rejon “C” i pozostawał pod dowództwem mjr. Franciszka Szabuni “Zemsty”. W skład inspektoratu weszły Obwód AKO Augustów i Obwód AKO Suwałki. W kwietniu 1945 r. Obwód Augustów liczył 457 żołnierzy, zaś obwód Suwałki ok. 1500.

Dzięki AKO przestały działać praktycznie wszystkie urzędy gminne z wyjątkiem Augustowa i Suwałk. 16 maja 1945 r. w Białymstoku miało miejsce spotkanie pomiędzy władzami sowieckimi a bezradnymi władzami komunistycznymi. Ustalono zasady współdziałania obu stron pod względem wojskowym i użycia sił bezpieczeństwa. Celem działań była Armia Krajowa Obywateli. Wkrótce po naradzie, do Augustowa i Suwałk zaczęły napływać jednostki Wojsk Wewnętrznych NKWD, a następnie Armii Czerwonej. Dowództwo AKO natychmiast wstrzymało rozbudowę oddziałów partyzanckich i nakazało zaprzestanie działalności zbrojnej, skupiając się na akcjach wymierzonych przeciwko konfidentom UB i NKWD.

Najczęściej jako datę rozpoczęcia Obławy wymienia się 12 lipca 1945 r., przy czym w relacjach świadków występują również daty od 8 do 12 lipca. Oprócz powiatów augustowskiego i suwalskiego, dotknięty został również północny fragment powiatu sokólskiego. Działaniami z nią związanymi objęto także graniczące z Polską tereny Litewskiej i Białoruskiej Republiki Sowieckiej. Szacuje się, że siły sowieckie liczyły ok. 45 tys. żołnierzy. Obławę na terenach polskich realizowały jednostki 62 Dywizji Strzeleckiej Wojsk Wewnętrznych NKWD. Ponadto uczestniczyły w niej także regularne oddziały Armii Sowieckiej ze składu III Frontu Białoruskiego. Teren akcji został podzielony na sektory. Były one przeczesywane przez wyznaczone jednostki sowieckie: żołnierze szli tyralierą w odległości kontaktu wzrokowego, kilka kilometrów za pierwszą, szła druga tyraliera. Operację prowadzono z północnego-zachodu w kierunku południowo-wschodnim. Przeczesywano lasy i tereny wiejskie, aresztowań dokonywano również w miastach. Podczas obławy, żołnierze sowieccy dopuścili się wielu przestępstw m.in. rabunki, gwałty i morderstwa. Bez wątpienia była to najbrutalniejsza akcja o wydźwięku polityczno-militarnym i społecznym. Została przeprowadzona przez formacje sowieckie przy niewielkim udziale pododdziałów WP. W jej wyniku zatrzymano ponad 7000 osób. Los ponad 700 osób nie jest znany do dzisiaj.

Tuż po zakończeniu obławy rodziny rozpoczęły poszukiwania swoich bliskich. Szły one tropem zatrzymanych poprzez tymczasowe areszty i obozy filtracyjne. W pewnym momencie ślad się jednak urywał. W 1987 r. odkryto mogiły w okolicach wsi Giby, okazało się jednak, że pochowani są żołnierzami niemieckimi. Do dzisiaj nadal nie wiadomo, gdzie spoczywają ofiary Obławy Augustowskiej, jednakże istnieje prawdopodobieństwo, że miejscem pochówku zamordowanych może być kompleks leśny w okolicach wsi Kalety, na Białorusi.

Kamil Rajkowski

Za: https://kierunki.info.pl/kamil-rajkowski-oblawa-augustowska/?fbclid=IwAR2Yo-LkLABKsmcQP4k0sUDF2aee-TSiOplBnUAQuhx2YVLo1qL3tO94Ozk