28 sierpnia pożegnaliśmy śp. Zbigniewa Chmielniaka pierwszego prezesa Okręgu Śląsk Cieszyński Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.
Zbigniew Chmielniak (9.05.1936 – 25.08.2024)
Dzieciństwo Zbyszka związane jest z Bestwiną. Był najstarszy z czterech braci. Już w czasie okupacji niemieckiej w okresie II wojny światowej podjął naukę w szkole powszechnej w Janowicach. Jego rodzinny dom od szkoły dzielił las i właśnie w drodze do szkoły, w 1943 roku, ów uczeń I klasy spotkał dowódcę oddziału partyzanckiego Armii Krajowej por. Władysława Niemczyka ps. „Lis”, który powierzył mu zadanie doręczenia informacji konspiracyjnej kierownikowi szkoły. W nagrodę otrzymał ryngraf z Matką Bożą, który towarzyszył mu później przez całe życie. Na przełomie lata i jesieni 1946 roku czasowe schronienie w domu Chmielniaków w Czechowicach znalazła grupa NSZ Józefa Rauera „Bajana”.
Szkołę podstawową ukończył po wojnie. Następnie w latach pięćdziesiątych XX wieku uczył się w Technikum Mechaniczno-Elektrycznym w Bielsku-Białej. Charakterystyczne dla niego było podejście do pracy. Solidność, punktualność, odpowiedzialność, pracowitość. Tak było przez lata, niezależnie od miejsca wykonywanej pracy.
Nasze życiowe spotkanie związane było ze wspólną działalnością w Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Zbigniew Chmielniak był kuzynem Juliana i Zygmunta Wróblów, żołnierzy m.in. grupy bojowej Józefa Rauera „Bajana” ze Zgrupowania Partyzanckiego Henryka Flame „Bartka”. Wyjaśnienie ich losów i odnalezienie miejsca ich pochówku było dla Niego kluczowym celem. Na wyjątkową aktywność złożyły się szczególne osiągnięcia m.in. tablica upamiętniająca polskie, niepodległościowe oddziały partyzanckie na Baraniej Górze 1943-1947, tablice upamiętniające pomordowanych partyzantów w Grodkowie Starym, ustalenie miejsc pochówku żołnierzy NSZ na cmentarzu w Katowicach-Panewnikach, m.in. Władysława Guzdka ps. Wilk, działania ekshumacyjne na Błatniej związane z Edwardem Biesokiem ps. Edek, relokacja głazu z tablicą upamiętniającą ks. mjr. Rudolfa Marszałka ps. „Opoka” w Bystrej Krakowskiej, tablica w Łazach upamiętniająca żołnierzy NSZ oddziału Józefa Rauera. Ta aktywność obejmowała również wiele spotkań z młodzieżą i osobami dorosłymi zainteresowanymi historią najnowszą Polski.
1 marca 2017 roku Zbigniew Chmielniak odznaczony został przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dla Najbliższych był Mężem, Tata, Dziadkiem i Pradziadkiem.
W Związku Żołnierzy NSZ najpierw członkiem Zarządu Okręgu Podbeskidzie, a następnie prezesem Zarządu nowego okręgu Śląsk Cieszyński. Wiele wymagał od nas, ale zawsze najwięcej od siebie.
To dziedzictwo zaangażowania i solidności będziemy pielęgnowali wraz z pamięcią o Nim.