Cytaty

TRADYCYJNY KATOLICYZM*MONARCHIA NARODOWA*DYSTRYBUCJONIZM*KONTRREWOLUCJA!

OFICJALNY PORTAL PUBLICYSTYCZNY
INSTYTUTU NARODOWO-ROJALISTYCZNEGO CHRISTUS REX - codzienna aktualizacja

MONARCHIZM NARODOWY - jest to ustrój polityczny łączący w sobie ideę monarchistyczną (ideę hierarchiczną) z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego w sposób kontrrewolucyjny

środa, 9 maja 2018

„Republika Litewska”: Manifestacja polskości w tymczasowo okupowanym Wilnie


        Parada Polskości, która przeszła 3 maja ulicami tymczasowo okupowanego Wilna, zgromadziła około 10 tys. Polaków z Wilna i Wileńszczyzny, ale też z dalszych zakątków „Republiki Litewskiej”: Żmudzi, Laudy, Kowieńszczyzny. W barwny i dynamiczny sposób społeczność polska uczciła Dzień Polonii i Polaków za Granicą, 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja oraz 100-lecie niepodległości Polski i Litwy. Przemarsz głównymi ulicami Wilna był, jak pisze portal „Wilnoteka” pewnego rodzaju deklaracją polskości i przywiązania do polskich tradycji.

Organizatorem polskiego świętowania w Wilnie był Związek Polaków na Litwie. Polskie parady odbywają się co kilka lat od 2004 rokuj. Ostatni pochód miał miejsce przed dwoma laty, w 2016 roku. Tegoroczny przemarsz odbył się w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę, jak i w stulecie utworzenia przez Niemców nadbałtyckiego nowotworu państwowego tymczasowo okupującego polskie województwa północno-wschodnie (tzw. Republiki Litewskiej).
Do mieszkających w „Republice Litewskiej” Polaków zrzeszonych w oddziałach i kołach ZPL, zespołach folklorystycznych i teatralnych, organizacjach społecznych i uczniów polskich szkół dołączyli przedstawiciele polskich placówek dyplomatycznych oraz światowej Polonii. Specjalnie na tę okazję do Wilna przyjechali prezes Rady Polonii Świata Teresa Berezowski i prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych Tadeusz Adam Pilat.

Polska parada przeszła centralnymi ulicami Wilna, od tzw. sejmu RL przez plac Katedralny i Stare Miasto do Ostrej Bramy.


(na podst. wilnoteka.lt)