Cytaty

TRADYCYJNY KATOLICYZM * MONARCHIA NARODOWA * DYSTRYBUCJONIZM

OFICJALNY PORTAL PUBLICYSTYCZNY
INSTYTUTU NARODOWO-ROJALISTYCZNEGO CHRISTUS REX - codzienna aktualizacja

MONARCHIZM NARODOWY - jest to ustrój polityczny łączący w sobie ideę monarchistyczną (ideę hierarchiczną) z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego

czwartek, 1 września 2016

Rocznica wspaniałego zwycięstwa Polskiej Konnicy nad kawalerią Budionnego pod Komarowem!


 
BITWA POD KOMAROWEM - Największa bitwa kawaleryjska XX wieku!

       31 sierpnia 1920 roku w trakcie wojny polsko-bolszewickiej odnieśliśmy wspaniałe zwycięstwo pod Komarowem nad bolszewicką 1 Armią Konną Budionnego!

Potężna armia Budionnego szła na Lublin i oblegała Zamość broniony przez wojska dowodzone przez kapitana Mikołaja Bołtucia. Dzięki kilkudniowemu oporowi posiłki, które nadeszły (po wygranej Bitwie Warszawskiej) mogły przeprowadzić manewr okrążenia Armii Budionnego pod Zamościem. Plan osaczenia Budionnego opracował generał Władysław Sikorski, dowodzili m.in. pułkownik Juliusz Rommel, generałowie Zygmunt Zieliński, Stanisław Haller, Lucjan Żeligowski.
Bitwa miała krwawy i zmienny przebieg. O ostatecznym zwycięstwie zadecydowała szarża oddziału rotmistrza Kornela Krzeczunowicza z 8 Pułkiem Ułanów, która w galopie wbiła się w szeregi przeciwnika i zdobyła m.in. samochód Budionnego. Brawurowa szarża poderwała 8 pułk ułanów i szwadron 1 pułku ułanów. Po gwałtownej walce Sowieci rozpoczęli ucieczkę z pola bitwy. O szarży tej napisał dowódca 1 Dywizji Jazdy w rozkazie z 13 maja 1921 roku płk. Juliusz Rómmel:

„Na koniec jedna z najświetniejszych szarż z całej wojny polskiej, szarża 8-go pułku ułanów pod dowództwem nieustraszonego rotmistrza Krzeczunowicza, która ostatecznie zdecydowała los całej bitwy."

ŚWIĘTUJMY NASZE ZWYCIĘSTWA!

Za:  https://www.facebook.com/NaszGeneralTadeuszJordanRozwadowski/?hc_ref=NEWSFEED