Cytaty

TRADYCYJNY KATOLICYZM * MONARCHIA NARODOWA * DYSTRYBUCJONIZM

OFICJALNY PORTAL PUBLICYSTYCZNY
INSTYTUTU NARODOWO-ROJALISTYCZNEGO CHRISTUS REX - codzienna aktualizacja

MONARCHIZM NARODOWY - jest to ustrój polityczny łączący w sobie ideę monarchistyczną (ideę hierarchiczną) z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego

czwartek, 9 czerwca 2016

Członkowie RCR na demonstracji na Węgrzech przeciwko traktatowi w Trianon - Budapeszt 4.VI.AD 2016

     4 czerwca to tragiczna data dla naszych węgierskich bratanków. Tego dnia w 1920 roku podpisano traktat pokojowy w Trianon kończący dla nich pierwszą wojnę światową, którą jako państwo współtworzące Austro-Wegry przegrały. Alianci byli dla nich wyjątkowo nieprzychylni. Węgry traciły na korzyść Rumunii Siedmiogród oraz część Banatu, na rzecz Czechosłowacji utraciły Słowację, a także Ruś Zakarpacką. Zaś na korzyść Królestwa SHS (Jugosławii) utraciły część Banatu, Wojwodinę i Chorwację. Austria uzyskała zachodnie części komitatów Sopron, Moson i Vas, z których utworzono prowincję Burgenland. Polska uzyskała skrawki Spisza i Orawy. Jedynie w części Burgenlandu wokół miasta Sopron zorganizowano plebiscyt, w wyniku którego obszar plebiscytowy pozostał przy Węgrzech. Plebiscyt był jednak wynikiem zbrojnego oporu miejscowej ludności, która nie chciała dopuścić do oddania regionu w ręce austriackie i ogłosiła powstanie tzw. Palatynatu Litawskiego. Węgry również miały być zdemilitaryzowane oraz miały płacić odszkodowanie.

   W rezultacie traktatu z Trianon Węgry straciły 2/3 terytorium z dotychczasowego obszaru 64 komitatów (okręgów, odpowiedników naszych województw), jaki stanowił terytorium dawnego Królestwa Węgier pozostającego pod rządami Habsburgów. 1/3 etnicznych Węgrów znalazła się poza granicami swego kraju. Fakt ten do dzisiaj determinuje ustawodawstwo węgierskie wobec licznej diaspory żyjącej od końca I wojny światowej w państwach ościennych, przede wszystkim w Słowacji (Węgrzy stanowią 8,5% ogółu ludności tego kraju) i Rumunii (6,5%).

     4 czerwca 1920 roku, w dniu podpisania traktatu, w całym kraju bito w dzwony i odprawiano nabożeństwa żałobne, a gazety ukazały się w czarnych obwódkach; zamknięto szkoły, urzędy i sklepy, na 5 minut stanął transport publiczny, zaś flagi państwowe opuszczono i pozostawiono je tak do 1938 roku. W rocznice Trianon żałobę przywdziewał parlament, urzędnicy i miliony obywateli. W czasie podpisywania traktatu złożenia podpisu odmówił przewodniczący delegacji węgierskiej, hr. Albert Apponyi. Ostatecznie ze strony węgierskiej podpisali porozumienie minister zdrowia i ambasador w Paryżu, którzy zaraz potem zrezygnowali ze stanowisk i wycofali się z życia publicznego.W czerwcu 2008 roku w południowej części Budapesztu otwarty został Park Trianon, który ma upamiętniać ziemie dawnej monarchii węgierskiej, utracone w wyniku traktatu. W parku znajduje się m.in. dzwon, który dzwoni każdego dnia o godz. 16:32 - kiedy to w dniu 4 czerwca 1920 r. podpisano traktat w Trianon.
Tekst za: http://www.dzienniknarodowy.pl/831/traktat-z-trianon-cios-w-samo-serce-wegier/