Cytaty

INTEGRALNY RZYMSKI KATOLICYZM * NACJONALIZM INTEGRALNY * NARODOWY SOLIDARYZM * UNIWERSALIZM * REWOLUCJA KONSERWATYWNA * EUROPA WOLNYCH NARODÓW

PRZECIWKO KOMUNIZMOWI I KAPITALIZMOWI! ZA NARODOWYM SOLIDARYZMEM PAŃSTWA!

PORTAL PUBLICYSTYCZNY FRONTU REX - RNR

Codziennik internetowy (wydarzenia - relacje - artykuły)

„Pro Fide, Rege et Patria” – „Za Wiarę, Króla i Ojczyznę”

PRZEŁOM NARODOWY - jest to projekt polityczny łączący w sobie ideę hierarchiczną z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego w sposób radykalny i trwały

niedziela, 29 stycznia 2017

Adam Busse: O pochodzeniu i symbolice Krzyża Celtyckiego


pochodzenie i symbolika krzyża celtyckiego
        Kilkanaście dni temu, w Rzymie, pod lśniącym czystą bielą symbolem Krzyża Celtyckiego i rzymskim pozdrowieniem, włoscy nacjonaliści wraz z delegacjami Francuzów i Greków oddali hołd trzem Włochom, zabitym w 1978 roku w trakcie walk przy ulicy Acca Larenzia. Ministerstwo sprawiedliwości w naszym nadwiślańskim kraju, mimo jazgotu rodzimej lewicy spod znaku fioletowej flagi uznało, że „celtyk” nie propaguje żadnego systemu totalitarnego i w związku z tym nie może być uznawany za symbol idei nazistowskiej, a hasło „White Pride” jest niczym innym, jak określeniem walki z multikulturalizmem. Nie trzeba wyliczać tego, ilekroć nacjonaliści w Europie pod tym symbolem manifestowali, oddawali hołd europejskim bohaterom, ponieważ wystarczy wyguglować i znaleźć fotografie z Polski, Włoch, Francji, Hiszpanii czy Grecji, i samo się znajdzie. Mimo tego warto przypomnieć o tym, skąd się wziął Krzyż Celtycki, ponieważ poprawność polityczna nadal dominuje w świadomości społecznej, co wykorzystują za każdym razem zawodowi antyfaszyści, by móc występować przeciw jednym, a bronić drugich.

***
Rodowód Krzyża Celtyckiego wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich, a uściślając – z celtyckiego kręgu kulturowego. Pierwotnie miał wymiar solarny, występował w formie czteroramiennego krzyża, przyozdobionego tradycyjnymi celtyckimi wiankami z ruty i do dziś jest uznawany za jeden z najstarszych symboli solarnych w Europie. Po obaleniu kultów pogańskich i chrystianizacji krajów celtyckich (m.in. Irlandii) został przyjęty przez Kościół jako religijny symbol chrześcijan z kręgu celtyckiego. W VIII wieku w celtyckich regionach Wysp Brytyjskich zaczęto stawiać wysokie krzyże, których pokaźna część przetrwała w Kornwalii, Walii, na wyspach Iona i Hebrydy oraz w Irlandii. Chrześcijańska wersja Krzyża Celtyckiego została zmodyfikowana – wszystkie ramiona wystają poza okrąg, a dolne ramię jest wydłużone, tworząc tym samym podstawę.

***
Krzyż Celtycki był przez wieki symbolem walki o niepodległość. Anglicy dążyli przez wiele wieków swojej historii do przejęcia kontroli nad narodami zamieszkującymi Wyspy Brytyjskie i ich podporządkowania. Symbol ów był zatem symbolem walki Irlandczyków, Walijczyków i Szkotów o niepodległość swoich Ojczyzn, i stąd nabrał ideowego, politycznego i niepodległościowego charakteru. Siłą rzeczy stał się symbolem nacjonalistycznym, ponieważ walka narodów zamieszkujących Wyspy Brytyjskie z państwem dążącym do ich podporządkowania miała charakter nacjonalizmu obronnego. Towarzysząc narodom celtyckim w walce o niepodległość, „celtyk” był także wezwaniem do walki o restaurację wiary, kultury i tradycji tychże narodów.
***
Krzyż Celtycki powszechnie kojarzy się z subkulturą skinheadów, dlatego jest on rozpowszechniony jako gadżet i symbol na koszulkach, okładkach płyt i zinów, naszywkach (dostępnych również w sklepach z odzieżą rockową) i innych gadżetach, jednak spłycanie tego symbolu do subkultury nie powinno mieć miejsca, ponieważ po 1945 roku był jednym z symboli powojennego nacjonalizmu. Jako pierwsi po wojnie „celtyka” rozpropagowali w latach 60. francuscy nacjonaliści z Occident oraz słynne Czarne Szczury z Groupe Union Defense, następnie hiszpańskie Bases Autonomas, nacjonaliści z Flandrii i Włoch, a z biegiem lat „celtyk” rozprzestrzenił się na całą Europę. Krzyż Celtycki w kolorze białym na czarnej fladze oznacza opór, walkę z Systemem oraz przywiązanie do wspólnego, europejskiego dziedzictwa. W niektórych krajach europejskich, tj. w Niemczech, jest on prawnie zakazany ze względu na „szerzenie nienawiści”, „propagowanie totalitaryzmu” i tym podobne zarzuty, które są pochodną powojennego niszczenia tożsamości wśród narodów europejskich w imię walki z faszyzmem. W Polsce jest stosowany przez nacjonalistów i narodowo zorientowanych kibiców sportowych.

***
Rzecz jasna, jako polscy nacjonaliści posiadamy szereg własnych symboli, które są ważnymi znacznikami identyfikującymi nas ze spuścizną przedwojennego ruchu narodowego (Falanga, mieczyk Chrobrego) i stanowiącą o ciągłości idei narodowo – radykalnej. Pamiętajmy jednak, iż Polska jest częścią Europy. Europy opartej na prawie rzymskim, filozofii starożytnej Grecji, etyce chrześcijańskiej oraz różnorodności kultur narodowych. Krzyż Celtycki jest symbolem uniwersalnym, ponieważ – jak to ujął prof. Jacek Bartyzel w jednym ze swoich wpisów na pejsbuku – jest wspaniałym przykładem inkulturacji przez chrześcijaństwo symboli przedchrześcijańskich. Jest symbolem oporu przeciw wrogom Europy, którzy wciąż dążą do obalenia Tradycji i ustanowienia na jej gruzach „nowego porządku”.