Cytaty

TRADYCYJNY KATOLICYZM * MONARCHIA NARODOWA * DYSTRYBUCJONIZM

OFICJALNY PORTAL PUBLICYSTYCZNY
INSTYTUTU NARODOWO-ROJALISTYCZNEGO CHRISTUS REX - codzienna aktualizacja

MONARCHIZM NARODOWY - jest to ustrój polityczny łączący w sobie ideę monarchistyczną (ideę hierarchiczną) z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego

środa, 15 marca 2017

Japońscy katolicy wspominają odkrycie 150 lat temu wspólnot katakumbowych


Japońscy katolicy wspominają odkrycie 150 lat temu wspólnot katakumbowych
         Przed 150 laty w Japonii doszło do jednego z najbardziej zdumiewających wydarzeń w historii chrześcijaństwa. Po dwustu latach życia w całkowitym ukryciu spotkały się ze sobą na południu kraju przypadkowo dwie wspólnoty Kościoła katakumbowego. Jedna żyła w Nagasaki, a druga w oddalonej o sto kilometrów na wschód miejscowości Imamura. Na przełomie lutego i marca katolicy, wywodzący się z tych dwóch podziemnych wspólnot, uroczyście obchodzili rocznicę tamtego wydarzenia.

W marcu 1865 r., gdy chrześcijaństwo w Japonii było jeszcze zakazane, pewien misjonarz francuski odkrył w Nagasaki podziemnych katolików, którzy ponad 200 lat zachowywali w tajemnicy swoją wiarę, żyjąc bez księży i posługi sakramentalnej. W 2 lata później dowiedział się o drugiej potajemnej wspólnocie w Imamurze od chrześcijanina z Urakami, który natrafił na ich obecność zupełnie przypadkowo.

Misjonarz wysłał tam czworo wiernych z Nagasaki. 26 lutego 1867 gościny udzieliła im pewna nieznajoma kobieta. Gdy zaczęła przygotowywać im posiłek z kurczaka i jajek, goście odmówili, twierdząc, że nie jedzą mięsa w tym czasie - był to Wielki Post. "Wy także?" - wykrzyknęła zdumiona kobieta, która rozpoznała w swych gościach, że tak jak ona są oni chrześcijanami. Niebawem dwóch katolików z wioski udało się do Nagasaki, aby przekonać się, że są tam misjonarze i od tego czasu obie wspólnoty utrzymują ze sobą bliskie więzi.

Jednocześnie w tym samym roku w Urakami wybuchły nowe masowe prześladowania, w wyniku których zginęło ok. 670 wyznawców Chrystusa (w większości wskutek tortur), a prawie 3,4 tysięcy musiało uciekać z tego miejsca. Dopiero w 1873 Japonia zniosła zakaz wyznawania chrześcijaństwa.

W ramach obchodów 150. rocznicy niezwykłego odkrycia wspólnota z Imamury przygotowała film DVD o tamtych wydarzeniach a 9 miejscowych katolików odbyło w dniach 16-18 lutego pieszą 100-kilometrową pielgrzymkę do Nagasaki. "Chciałem doświadczyć choćby cząstki tych uczuć, jakie mieli nasi poprzednicy, gdy wtedy szli do Nagasaki" - powiedział później jeden z pątników Keiji Hisatsugu.