Cytaty

TRADYCYJNY KATOLICYZM * MONARCHIA NARODOWA * DYSTRYBUCJONIZM

OFICJALNY PORTAL PUBLICYSTYCZNY
INSTYTUTU NARODOWO-ROJALISTYCZNEGO CHRISTUS REX - codzienna aktualizacja

MONARCHIZM NARODOWY - jest to ustrój polityczny łączący w sobie ideę monarchistyczną (ideę hierarchiczną) z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego

piątek, 3 marca 2017

Karolina Ebertowska: Bolesław Piasecki – „Niemoralność bezradności nie na tym polega, że się nie widzi wyjścia z sytuacji, ale na tym, że się go nie szuka.”


„Niemoralność bezradności nie na tym polega, że się nie widzi wyjścia z sytuacji, ale na tym, że się go nie szuka.”
     18 lutego mija kolejna rocznica urodzin Bolesława Piaseckiego – wybitnego polityka, działacza Obozu Narodowo- Radykalnego, pisarza. Znacząco wpłynął on na losy przedwojennego ruchu narodowego w Polsce, przewodnicząc różnym ugrupowaniom. Był jednym z założycieli ONR-u, a po rozłamie kierował odłamem pod nazwą „RNR Falanga”.

Postać Piaseckiego może służyć nam za przykład, jeżeli chodzi o samozaparcie i dążenie do wyznaczonych celów. Bardzo szybko przychodziło mu wspinanie się na szczyty kariery w poszczególnych organizacjach, z którymi miał do czynienia. Świadczy to tym, że był stworzony do rządzenia, cechował się niebywałą charyzmą, zdrowym rozsądkiem i konsekwencją w działaniach. Na każdym kroku podkreślał, że trzeba zabiegać o interesy polskie, gdyż w innym przypadku priorytetowymi staną się dla nas interesy innych państw.

Bolesław Piasecki jest postacią dość kontrowersyjną – polityk, który niejednokrotnie prowadził grę, by osiągnąć zamierzony cel, bardzo często stawał się ofiarą pomówień i oskarżeń o zdradę. Głównie chodzi tutaj o jawną kolaborację z komunistami, których zdołał przekonać do utworzenia katolickiej grupy pod jego przywództwem. Ponadto wspierał projekty przez nich wprowadzane, czyli reformę rolną i nacjonalizację przemysłu. Jego działania zostały „nagrodzone” poprzez możliwość wydawania czasopisma dla katolików świeckich pod tytułem „Dziś i jutro”. Wokół pisma zawiązało się stowarzyszenie PAX, któremu przewodniczył do końca swoich dni. Wszystko szło dobrze: żył w zgodzie z kardynałem Stefanem Wyszyńskim, który popierał jego działania, do czasu, gdy próbował nakłonić kardynała do nadania PZPR-owi prawa do typowania na stanowiska biskupie. Wówczas sytuacja diametralnie się zmieniła: dzieło Piaseckiego pt.: „Zagadnienia istotne. Artykuły z lat 1945 – 1954” zostało wpisane do Indeksu Ksiąg Zakazanych wraz z tygodnikiem „Dziś i jutro”. Po tym wszystkim wycofał pierwszą pozycję ze sprzedaży, a tygodnik został zamknięty i zastąpiony nowym pismem pod nazwą „Kierunki”.

Sposoby działania Bolesława Piaseckiego są postrzegane różnie, jednak warto zaznaczyć, że w czasach, w których przyszło mu żyć, walka zbrojna z okupantem, w jego ocenie, nie miałaby większego sensu. Gra polityczna, jaką prowadził z Sowietami miała być alternatywą, pracą na rzecz narodu – tylko w nieco innym, dyplomatycznym wydaniu. Słowami, które moim zdaniem idealnie opisują sposób jego działań jest właśnie cytat: „Niemoralność bezradności nie na tym polega, że się nie widzi wyjścia z sytuacji, ale na tym, że się go nie szuka”. Wraz z członkami PAX-u mógł spędzić czasy okupacji sowieckiej na kanapie w oczekiwaniu na przybycie kogoś, kto uratowałby sytuację. Jednakże on wolał aktywnie zabiegać o interesy ojczyzny i walczyć tak, jak się tylko da. W rocznicę urodzin Bolesława Piaseckiego nie zapomnijmy o modlitwie w intencji bohatera.