Cytaty

TRADYCYJNY KATOLICYZM * MONARCHIA NARODOWA * DYSTRYBUCJONIZM

OFICJALNY PORTAL PUBLICYSTYCZNY
INSTYTUTU NARODOWO-ROJALISTYCZNEGO CHRISTUS REX - codzienna aktualizacja

MONARCHIZM NARODOWY - jest to ustrój polityczny łączący w sobie ideę monarchistyczną (ideę hierarchiczną) z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego

niedziela, 9 lipca 2017

Afganistan: Państwo Islamskie ścięło 10 żołnierzy Talibanu


        W ubiegłym tygodniu, w północnej prowincji Afganistanu Dżozdżan (Jawzjan),  bojownicy Państwa Islamskiego porwali, a w piątek (30 czerwca) ścięli dziesięciu żołnierzy Talibanu. Zacięte walki we wspomnianym rejonie trwały już od kilku tygodni i zarówno Państwo Islamskie jak i Taliban nie mogły doprowadzić do objęcia trwałej i efektywnej władzy na tym terenie. Ofiary Państwa Islamskiego zostały pojmane w dystrykcie Darzab, gdzie bojownikom udało się zdobyć wioskę Aqbalaq, w której stacjonowały siły wierne Talibom.

(Na podst. firstpost.com)

Komentarz Redakcji: Sytuacje tego typu są pomijane w głównym nurcie zdarzeń polityczno-medialnych, co może czynić je bardzo zaskakującymi. Prawdopodobnie większość dyletantów stawia znak równości między Państwem Islamskim, Al-Kaidą a także Talibanem. Sprawa jest jednak dużo bardziej skomplikowana. Wewnątrz radykalnego Sunnizmu istnieją również interesujące podziały co świetnie ilustruje – chociażby – ostatni konflikt saudyjsko-katarski. Warto odnotować, że walka w świecie islamu zaostrza się i incydenty tego typu będą pojawiać się coraz częściej. Linie podziału politycznego islamu na prosaudyjski sunnizm i proirański szyizm  powoli się zacierają i w najbliższych latach będziemy zapewne świadkami kształtowania się bardziej skomplikowanych konfliktów wewnątrz świata islamu. Wybijająca się na niezależność Turcja prezydenta Erdogana, prorosyjski Iran, proamerykańska Arabia Saudyjska czy błądzący w geopolitycznej próżni Katar będą prawdopodobnie stanowić teatr najciekawszych rozgrywek światowych mocarstw. Należy więc bacznie obserwować owe pęknięcia tektoniczne w geopolitycznej skorupie islamu i doszukiwać się w nich potencjalnych atutów w walce z amerykańskim globalizmem. (ARK)