Cytaty

TRADYCYJNY KATOLICYZM * MONARCHIA NARODOWA * DYSTRYBUCJONIZM

OFICJALNY PORTAL PUBLICYSTYCZNY
INSTYTUTU NARODOWO-ROJALISTYCZNEGO CHRISTUS REX - codzienna aktualizacja

MONARCHIZM NARODOWY - jest to ustrój polityczny łączący w sobie ideę monarchistyczną (ideę hierarchiczną) z myślą narodową w duchu rzymskiego katolicyzmu, dążący do zmiany obecnego Systemu politycznego

środa, 14 czerwca 2017

Libia: Saif al-Islam al-Kadafi wolny po 6 latach


al-Kadafi na spotkaniu z mieszkańcami Trypolisu w 2011
      Milicja klanu Zintan, Abu Bakr al-Siddik Batta, wydała oświadczenie, że 10 czerwca uwolniła Saifa al-Islama Kadafiego. Telewizja Al-Dżazira utrzymuje, iż stało się tak na wniosek tzw. Izby Reprezentantów, jednej z trzech frakcji walczących o władzę na Libią, usadowionej w Tobruku. Minister tobruckiego, nieuznawanego rządu, miał kilka dni temu odwiedzić Kadafiego w więzieniu w Zintan. Po tej wizycie, „rząd” ten nakazał uwolnienie syna obalonego przywódcy na mocy amnestii. Kadafi znajduje się już wśród krewnych, w mieście al-Bajda we wschodniej Syrii, a więc na terenie kontrolowanym przez tobrucką Izbę Reprezentantów.

Uwolnienie Kadafiego potwierdza, że klan Zintan, kontrolujący tereny położony zaledwie 130 kilometrów na południowy zachód od Trypolisu, nie uznaje rezydującego w nim oficjalnego rządu Libii, ale pozostaje lojalny raczej wobec ośrodka tobruckiego i stojącego za nim generała Chalify Haftara, dysponującego poważną siłą zbrojną (tzw. Libijską Armią Narodową) i wspieranego przez sąsiedni Egipt. Haftara wspiera też Rosja.

Po wybuchu zorganizowanej przez Zachód rebelii wiosną 2011 r. Saif al-Islam zdecydowanie stanął po stronie ojca. Schwytano go 20 listopada, na południu kraju, miesiąc po zamordowaniu ojca. Trafił w ręce klanu Zintan. Mimo, że znajdujący się pod kontrolą jednej z walczących frakcji sąd w Trypolisie skazał go w 2015 r. na śmierć, klan Zintan nie wykonał wyroku, który był krytykowany (jak i sam proces) przez Biuro ds. Praw Człowieka ONZ. W więzieniu doszło jednak do nieudanego zamachu na jego życie.

W więzieniu w Trypolisie dotychczas przebywa inny syn Muammara Kaddafiego, Saadi. W 2015 roku upubliczniono nagranie mające przedstawiać znęcanie się nad nim przez więziennych strażników.

(Źródło: kresy.pl)

Za: http://xportal.pl/?p=29563